Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 29 października 2020. Od wczoraj dodano 3415 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Cytryny  »  Cytryny będą tanieć?

Cytryny będą tanieć?

Cytryny
  |   Źródło:
Czy to już czas na niższe ceny cytryn na polskim rynku?

Jak pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl (patrz tutaj) tegoroczny letni sezon handlu cytrynami w Europie, a więc również i w Polsce był nietypowy. Wynikało to z faktu, że tego lata na rynku niemal nie było cytryn sprowadzanych z Argentyny. To konsekwencja fatalnych tamtejszych zbiorów. Wobec tego w handlu letnim utrzymała się dominacja cytryn hiszpańskich.

A ponieważ lato nie jest okresem szczytu podażowego cytryn na południu Europy, do tego tamtejsi dostawcy musieli zaspokoić popyt reszty kontynentu, więc siłą rzeczy ceny letnich cytryn były dość wysokie. Jeszcze na początku września ceny cytryn w hurcie znajdowały się w przedziale 5,60-5,80 zł/kg.

Nie był to jednak poziom cen jakoś nadzwyczajnie wysoki. W sezonach, gdy dostępny jest towar z Argentyny, ceny są podobne, bo import z południowej półkuli jest kosztowniejszy. Na szczęście dla odbiorców z Europy w tym roku zbiory cytrusów w Hiszpanii były wysokie. Warto pamiętać, że mogło być znacznie drożej. Jak choćby wiosną 2016, gdy brakowało cytryn ze wszystkich krajów i ceny w polskim hurcie doszły do 14 zł/kg.

Sytuacja bieżąca wygląda tak, że ceny są już niższe niż przywołane powyżej z początku bieżącego miesiąca. Teraz przedział cenowy to 5,00-5,70 zł/kg. A wiele wskazuje, że szybko będzie jeszcze taniej, bo do gry wracają cytryny z Turcji. Więcej powinno być też cytryn hiszpańskich. Szczyt podażowy w sezonie jesienno-zimowym przypadnie na listopad-grudzień i wtedy ceny mogą zjechać poniżej 4 zł/kg.

Podobne
Cytryny
2019-08-14 16:53
Nietypowy letni sezon cytryn
Letnia część tegorocznego sezonu cytryn jest dość nietypowa. Dlaczego?
czytaj więcej
Cytryny
2019-08-07 08:07
Hiszpania – pierwsze prognozy zbioru cytryn
Pierwsze szacunkowe dane na temat zbioru cytryn w Hiszpanii w sezonie 2019/2020.
czytaj więcej
Cytryny
2019-07-31 09:00
Globalny rynek cytryn i limonek
Wartość światowego rynku cytryn i limonek rosła w ostatnich latach i oczekuje się, że wzrost ten będzie kontynuowany, czytamy w abstrakcie raportu platformy informacyjnej www.indexbox.io.
czytaj więcej
Cytryny
2019-06-27 18:57
Import cytryn po I kw. 2018 r.
Niższy import cytryn do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.