Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 22 września 2020. Od wczoraj dodano 2407 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Obawiają się konkurencji?

  |   Źródło:
Producenci gruszek z Zachodniej Europy bacznie przyglądają się polskim sadownikom i ich wzrostowi zainteresowania tym gatunkiem.

Polska jest największym producentem jabłek w Europie. Stanowi to spory problem dla zachodnioeuropejskich sadowników, którzy postrzegają Polskę jako groźnego konkurenta. Okazuje się jednak, że holenderscy czy belgijscy ogrodnicy bacznie przyglądają się także poczynaniom polskich producentów gruszek.

Uprawa gruszy w Polsce nie jest tak łatwa jak m. in. w Holandii ze względu na ostrzejszy klimat i dużo mroźniejsze zimy. Podkładki o słabszym wzroście, które dają wysokie plony w warunkach Zachodniej Europy są za bardzo wrażliwe na mróz, dlatego polscy sadownicy zmuszeni są do korzystania z silniejszych podkładek nie dających aż tak dobrych wyników. Nie mniej jednak produkcja gruszek w Polsce stale rośnie, a największym zainteresowaniem cieszy się odmiana Konferencja.

Na razie holenderscy i belgijscy sadownicy nie muszą się obawiać kolejnego konkurenta w produkcji gruszek. Zbiory owoców w Polsce są bowiem nie wysokie. Powierzchnia upraw tego gatunku wciąż jednak rośnie - mówi Peter van Arkel z Van Arkel Fruitadvies, który regularnie odwiedza i doradza polskim sadnikom.

 

 

Podobne
Sporo droższe
2017-01-19 15:12
Sporo droższe
Wygląda na to, że po nowym roku na rynku gruszek importowanych nastąpiły spore zmiany. Co to oznacza w praktyce?
czytaj więcej
Import gruszek do Polski w trzech kw. 2016 roku
2017-01-16 11:06
Import gruszek do Polski w trzech kw. 2016 roku
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących importu gruszek do Polski w III pierwszych kwartałach 2016 roku, wielkość zakupu uległa nieznacznemu zwiększeniu.
czytaj więcej
Eksport gruszek z Polski w III kw. 2016 roku
2017-01-13 14:05
Eksport gruszek z Polski w III kw. 2016 roku
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące eksportu gruszek z Polski w trzech pierwszych kwartałach 2016 roku.
czytaj więcej
Zmieniają się preferencje ukraińskich konsumentów?
2017-01-12 12:13
Zmieniają się preferencje ukraińskich konsumentów?
Zmienia się struktura importu owoców na Ukrainie. W przypadku jednych gatunków rośnie, a innych maleje. Jak było w 2016 roku?
czytaj więcej
Większa produkcja gruszek na świecie?
2017-01-10 12:08
Większa produkcja gruszek na świecie?
Według najnowszych danych USDA tegoroczne zbiory gruszek na świecie są nieznacznie wyższe od poprzedniosezonowych.
czytaj więcej
Znów spadek ceny?
2017-01-04 12:02
Znów spadek ceny?
Handel gruszkami trwa. Popyt na owoce jest relatywnie przeciętny. A ile trzeba dziś zapłacić za krajową i importowaną Konferencję?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.