Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 26 października 2020. Od wczoraj dodano 1883 ceny w 11 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Bliski Wschód coraz ważniejszy dla jabłek z Ukrainy

Jabłka
  |   Źródło:
Bliski Wschód, wiosną 2019 roku, po raz pierwszy stał się głównym rynkiem dla ukraińskiego jabłka.

Według analityków EastFruit, wiosną 2019 roku, Bliski Wschód stał się najważniejszym rynkiem dla ukraińskich jabłek. W marcu-kwietniu br. ukraińscy ogrodnicy wyeksportowali ponad 10 tys. ton świeżego jabłka do krajów Bliskiego Wschodu, a w pierwszych czterech miesiącach roku prawie 18 tys. ton.

Głównymi importerami jabłek z Ukrainy na Bliskim Wschodzie były Turcja i Irak, które średnio miesięcznie sprowadzały około 2 tys. ton ukraińskich jabłek. Ukraina eksportowała też ponad 600 ton jabłek miesięcznie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz około 150 ton miesięcznie do Arabii Saudyjskiej.

Rynek rosyjski również pozostawał bardzo ważny, jednak wielkość reeksportu ukraińskich jabłek do Rosji przez kraje, które były zaangażowane w taki biznes, po raz pierwszy zaczęła ustępować wolumenom jabłek wysyłanych do krajów Bliskiego Wschodu. Średnio, według szacunków EastFruit, sprzedaż do Rosji malała do 3 tysięcy ton ukraińskich jabłek miesięcznie. To jest półtora razy mniej niż wysyłano do krajów Bliskiego Wschodu.

Należy zauważyć, że znaczna część eksportu ukraińskich jabłek do Turcji nie była przeznaczona dla tego kraju. Turcja ponownie wyeksportowała świeże ukraińskie jabłko do Egiptu i Iraku, a według niepotwierdzonych doniesień Turcja dostarczyła ukraińskie jabłko także do Rosji.

Do największych importerów ukraińskich jabłek należały również Szwecja, Malezja i Indie, które kupowały od 100 do 300 ton jabłek miesięcznie. Spośród nietypowych kierunków eksportu warto odnotować również dostawy ukraińskich jabłek do Afganistanu w wysokości 185 ton.

Biorąc pod uwagę szybki rozwój struktury geograficznej eksportu ukraińskiego jabłka, importerzy wykazują zwiększone zainteresowanie międzynarodowym forum eksportowym, które odbędzie się 14 sierpnia 2019 r. w ramach dziewiątej międzynarodowej konferencji „Jabłkowy Biznes Ukrainy 2019”. W imprezie potwierdziło udział dwunastu importerów i sieci supermarketów, z których sześć - reprezentują Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na liście znajdują się również importerzy z Hong Kongu, Kataru, Kuwejtu, Hiszpanii i Senegalu.

Podobne
Jabłka
2019-07-10 12:17
Ruszył skup wczesnych jabłek
Na polskim rynku pojawiły się pierwsze partie wczesnych jabłek. Ruszy ł też skup przerywki do przemysłu.
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-09 14:21
Jabłka z Ukrainy trafią do Wietnamu?
Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw (UPOA) pracuje nad otwarciem wietnamskiego rynku dla ukraińskich jabłek
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-03 17:25
WAPA – zapasy jabłek, czerwiec br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku czerwca 2019 roku?
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-03 13:03
Światowa produkcja jabłek
Przewidywania mówią, że światowa produkcja jabłek spadnie w stosunku do poziomu sprzed roku, a lider w tej dziedzinie – Chiny będzie musiał stawić czoła najniższym zbiorom od dziewięciu lat.
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-02 10:00
Jabłka – Ukraina wygrywa z Polską
Ukraina pewnie wygrywa z Polską w handlu jabłkami na rynkach Azji Południowo-Wschodniej, uważają ukraińscy eksperci.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-26 18:00
Import jabłek w I kw. 2019 r.
Bardzo duży spadek importu jabłek do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-25 15:10
Eksport jabłek w I kw. 2019 r.
Wyższy eksport jabłek w ujęciu rok do roku, ale tylko w wymiarze ilościowym. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.