Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 27 października 2020. Od wczoraj dodano 4226 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Jabłka  »  Eksport w drugą stronę

Eksport w drugą stronę

Jabłka eksportowe
  |   Źródło:
W tym roku jabłka wędrują w odwrotną stronę co zawsze – nie z zachodu na wschód, tylko ze wschodu na zachód.

Co roku sadownicy narzekają na prowadzony przez firmy eksportowe reeksport zachodnich jabłek. Jabłka kupowane są w Niemczech, czy w Belgii a sprzedawane do Rosji jako polskie.

Taka sytuacja miała miejsce choćby w lutym zeszłego roku. Popyt na jabłka był tak duży, że eksporterzy nie mogąc się dokupić owoców od polskich producentów ciągnęli jabłka z Zachodu.

Mamy tyle zamówień, że musimy kupować jabłka w Niemczech. Polscy producenci nie chcą nam sprzedawać owoców, mimo, że oferujemy im za nie już 1,50 zł/kg. Oni czekają na więcej, ale odbiorcy czekać nie będą. Musimy czymś handlować, stąd potrzeba zakupu w zachodniej Europie – mówili w zeszłym roku eksporterzy.  

Sytuacja z zeszłego roku nie jest pierwszą, bo takie zagrywki eksporterzy stosowali już wcześniej. Sadownicy uważają, że to nie fair w stosunku do nich, jednak obiektywnie na to patrząc wina leży po środku. Eksporterzy powinni skupiać się na handlu polskim towarem, a sadownicy powinni realnie oceniać sytuację rynku w danym sezonie i nie czekać na astronomiczne ceny.

W tym roku reeksport z zachodniej Europy nam nie grozi. Podaż jabłek w Belgii i Niemczech jest tak mała, że jabłka zamiast z zachodu na wschód, wędrują w drugą stronę. Polscy eksporterzy handlują jabłkami między innymi z Belgią oferując im nasze jabłka. Belgowie zainteresowani są naszym Jonagoredem, którego kupują w drobniejszych kalibrach 55+ czy 60+. Firmy zajmujące się eksportem jabłek na zachód kupują ładnego, wybarwionego i kształtnego Jonagoreda w drobnym rozmiarze nawet za 1,10 zł/kg netto.    

Podobne
Ukraina: eksport jabłek we wrześniu
2012-10-30 17:00
Ukraina: eksport jabłek we wrześniu
We wrześniu 2012 roku Ukraina wyeksportowała 4,09 tys. ton jabłek, czyli prawie o 9 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku minionego.
czytaj więcej
Konferencja i Lukasówska
2012-10-30 12:33
Koniec eksportu gruszek?
Podaż gruszek jest zbyt mała by firmy eksportowe mogły prowadzić handel nimi na większą skalę. Wiele do życzenia pozostawia także jakość owoców dostępnych na rynku.
czytaj więcej
Sad jabłoniowy
2012-10-24 21:01
Mniejszy eksport jabłek z Mołdawii do Rosji
Eksport jabłek z Mołdawii do Rosji w pierwszych miesiącach sezonu był niższy od ubiegłorocznego o ponad połowę. Słabsze zbiory dają się we znaki mołdawskim eksporterom.
czytaj więcej
Jabłka Jonagored
2012-10-23 10:02
Eksport jabłek wciąż na zwolnionych obrotach
Eksport jabłek od pewnego czasu pozostaje na stabilnym, ale przeciętnym poziomie. Jabłka „idą” jednak nie w takiej ilości, w jakiej życzyliby sobie tego eksporterzy i producenci.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.