Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 25 października 2020. Od wczoraj dodano 1358 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Jabłka przemysłowe: 70 czy 40?

Jabłka
  |   Źródło:
W którą stronę tym razem podąży cenowy trend dla jabłek przemysłowych w Polsce?

Cenowy rollercoaster na rynku jabłek przemysłowych trwa. Mieliśmy, jak na razie, letnią wspinaczkę cen przemysłu do poziomu nawet 0,65 zł/kg, potem spadek (krótkotrwały) do 0,45 zł/kg i znów odbicie w górę w minionym tygodniu.

W rezultacie w końcówce zeszłego tygodnia ceny skupu jabłek przemysłowych znalazły się na poziomie 0,50 – 0,60 zł/kg i na tydzień bieżący prognozowano dalszą zwyżkę. Pierwsze dzisiejsze doniesienia zdają się potwierdzać trafność tych przewidywań. Skupy, które płaciły w piątek 0,55, dziś oferowały 0,57-0,60 zł/kg. Ale pojawiły się też plotki o kolejnej zniżce.

Stąd nasz, nieco tajemniczy, tytuł będący w istocie pytaniem o to, w którą stronę podąży rynek jabłka przemysłowego? Czy dalej w górę, w kierunku 70 groszy? A może czeka nas spadek do poziomu 40 groszy? Niepewność na rynku, co by nie mówić, jest duża.

Bo z jednej strony trwa zbiór i jabłek szybko przybywa. Bieżąca podaż, nawet w słabym ilościowo roku, na chwilę może się okazać zbyt duża. Z drugiej strony producenci wiedzą, że sezon nie trwa pięć dni, czy nawet dziesięć. Czasu jest jeszcze dużo, a zbiory będą niskie. Stąd wielu sadowników w okresie ostatniej zniżki zaprzestało sprzedaży i czekało spokojnie, aż cena znów wzrośnie. Miniony tydzień pokazał słuszność tej taktyki. Pytanie, który punkt widzenia przeważy w perspektywie krótkookresowej i czy zakłady znów spróbują zbijania cen, bo dla nich każda tona kupiona po 50 groszy zamiast po 60 groszy (lub więcej), to czysty zysk.

Podobne
Jabłka
2019-09-25 16:45
Jabłka przemysłowe – kolejna zmiana trendu?
Sytuacja w handlu jabłkami przemysłowymi nie traci na dynamice. Bieżący tydzień zdaje się przynosić kolejną zmianę trendu cenowego tych owoców.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-24 07:48
Jabłka przemysłowe – nie wszyscy przecenili
Okazuje się, że zeszłotygodniowa obniżka cen skupu jabłek przemysłowych nie miała tak do końca powszechnego charakteru.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-19 13:20
Jabłka przemysłowe – będzie jeszcze taniej
Jak już pisaliśmy, trwa trend zniżkowy cen jabłek przemysłowych. Jak głęboko może sięgnąć ta przecena?
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-17 12:43
Jabłko przemysłowe – trend będzie kontynuowany
Wiele wskazuje na to, że trend cenowy, jaki widać na rynku jabłka przemysłowego od zeszłego piątku, będzie nadal kontynuowany. Czym to jest tłumaczone?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.