Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 7 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3644 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Przegląd regionalnego rynku jabłek – 15. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
W minionym tygodniu to odmiana Golden Delicious była liderem wzrostu cen w wielu krajach monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z raportu portalu east-fruit.com.

Pomimo faktu, że w Federacji Rosyjskiej nadal rozbuduje się nowe możliwości długoterminowego przechowywania jabłek, według operatorów rynku, lokalne jabłko dobrej jakości, w wielu dużych gospodarstwach, już się skończyło pod koniec ubiegłego tygodnia, twierdzą analitycy EastFruit. Fakt ten został potwierdzony przez analityków rynku przez samych producentów.

Oczywiście taki rozwój sytuacji natychmiast wpłynął na ceny. W ciągu tygodnia wszystkie główne odmiany jabłek na rynku rosyjskim zdrożały, a mimo że ceny wzrosły nieznacznie - od 2 do 10 procent, to operatorzy rynku nie wykluczają kontynuacji tego trendu w przyszłości.

Na Ukrainie w omawianym tygodniu ceny odmiany Golden Delicious wzrosły maksymalnie o 15 procent, ale tylko w segmencie produktów wysokiej jakości, które z reguły były eksportowane. Ponadto analitycy projektu odnotowali dość gwałtowny spadek cen odmiany Granny Smith, ale w tym przypadku głównym powodem był brak hurtowych ofert wysokiej jakości tej odmiany jabłek.

w1

W Gruzji jabłka odmian Golden Delicious i Fuji zdrożały w omawianym okresie o 25 procent. Należy zauważyć, że ceny hurtowe jabłek w Gruzji są bardzo zbliżone do cen w Federacji Rosyjskiej.

W Tadżykistanie eksperci odnotowali spadek cen jabłek w całym okresie sprawozdawczym, ponieważ po wcześniejszych zwyżkach popyt w tym segmencie gwałtownie spadł. I pomimo tego spadku cen niektórych odmian, nawet do 15 procent, jabłka w Tadżykistanie nadal są najdroższe w regionie. Ponadto odmiany takie jak Fuji, Granny Smith i Golden Delicious są sprzedawane w przedziale od 1,7 do 2,1 USD/kg.

W Mołdawii, zgodnie z prognozami, podrożała odmiana Reneta Simirenko. Sytuację tę tłumaczy fakt, że lokalni producenci nadal mieli wystarczającą ilość jabłek tej klasy o akceptowalnej jakości, co umożliwiło ich eksport do Rosji, gdzie ta odmiana cieszy się dobrym popytem. A jeśli weźmiemy pod uwagę ceny hurtowe jabłek wysokiej jakości, można zauważyć, że w Rosji kosztują ona prawie 2 razy więcej niż w Mołdawii.

Według analityków EastFruit, sytuacja ze wzrostem cen jabłek na rynku Federacji Rosyjskiej ma dwa scenariusze rozwoju. Pierwszy z nich została opisana powyżej: wraz ze spadkiem podaży jabłek na rynku ceny w tym segmencie będą nadal rosły. Druga opcja: gwałtowny wzrost podaży produktów importowanych - a w Mołdawii, na Ukrainie iw Polsce wciąż są dostępne wystarczające ilości jabłek – i ceny w Rosji mogą szybko spaść. W tym przypadku obniżka cen może być spowodowana zarówno wielkością wolumenów, jak i niską jakością dostarczanego towaru, ponieważ już dziś producenci ze wszystkich wyżej wymienionych krajów stają w obliczu problemów z tworzeniem hurtowych partii wysokiej jakości jabłek.

Podobne
Embargo
2019-04-13 08:53
Rosja potwierdza zakaz importu jabłek z Białorusi
Rossielchoznadzor skomentował przyczyny zakazu dostaw jabłek z Republiki Białorusi, pisze portal east-fruit.com, powołując się na agencję prasową „Kazach Zierno”.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-12 18:51
Jakie zbiory jabłek w 2019?
Na dokładniejsze rozważania jest jeszcze zbyt wcześnie, ale pewne czynniki mające wpływ na wielkość tegorocznych zbiorów jabłek już się uwidaczniają.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-11 18:59
Jabłko przemysłowe – znów mowa o spadku cen
To już kolejna taka sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jabłko przemysłowe znów ma tanieć. Czy rzeczywiście?
czytaj więcej
źródło foto: http://www.fruitnet.com
2019-04-11 13:00
Pierwszy zbiór jabłek za pomocą robota
Pierwszy komercyjny zbiór jabłek wykonany przez robota miał miejsce w sadach firmy T&G w Hawkes Bay w Nowej Zelandii, o czym pisze Carl Collen na portalu www.fruitnet.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-11 09:00
Ukraina – spada tempo eksportu jabłek
W marcu br. Ukraina wyeksportowała o 4 procent jabłek mniej niż w lutym, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-10 18:02
Jabłka – eksport minimalnie się ruszył
Minimalna poprawa, ale nie ma mowy o przełomie – tak w skrócie można powiedzieć, o bieżącej sytuacji w eksporcie jabłek.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-08 10:00
Regionalny rynek jabłek – 14 tydz. br.
Na rynku jabłek w krajach monitorowanych przez portal east-fruit.com tym razem najbardziej drożały odmiany Idared i Granny Smith.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.