Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 23 luty 2020. Od wczoraj dodano 910 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 35. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Analitycy projektu EastFruit postanowili wznowić cykl regularnych przeglądów rynku jabłek od ostatniego tygodnia sierpnia, ponieważ nowy sezon zimowych odmian jabłek rozpoczął się w prawie wszystkich monitorowanych krajach regionu. W gospodarstwach na Ukrainie, w Rosji, Gruzji, Mołdawii i Uzbekistanie przez ostatni tydzień trwały aktywne zbiory jabłek odmiany Gala i jej klonów. Eksperci projektu zauważyli również, że sadownicy zaczęli również zbierać jabłka Golden Delicious z wczesnego dojrzewania, ale jak dotąd wielkość partii tej odmiany była nieznaczna. Odmiany Gala i Golden Delicious podlegają długoterminowemu przechowywaniu i większość wysokiej jakości jabłek została skierowana do przechowywania właśnie.

Na Ukrainie w okresie sprawozdawczym na rynku jabłek wystąpił niedobór podaży, zarówno w segmencie zeszłorocznych jabłek importowanych z Polski i Mołdawii, jak i jabłek nowej uprawy. Pomimo aktywnego zbioru odmian Gala i Golden Delicious w gospodarstwach, na rynek weszły tylko nieznaczne ilości, ponieważ większość jabłek nowej uprawy wysłano do magazynów w celu utworzenia pierwszych partii eksportowych lub w celu dłuższego przechowywania.

Należy zauważyć, że odmiana Gala była na Ukrainie w ubiegłym sezonie jedną z trzech najpopularniejszych odmian wśród importerów. I nawet pomimo sezonu na arbuzy na Ukrainie, stabilny popyt na jabłka, przy obecnej podaży produktów z nowych partii, pozwolił sprzedawcom podnieść ceny os 7 do 20 procent do końca poprzedniego tygodnia.

Z podobnych powodów w ubiegłym tygodniu odmiana Gala drożała w Mołdawii, ale na rynku rosyjskim analitycy projektu zauważyli odwrotną sytuację. Wraz z intensyfikacją zbioru jabłek Gala coraz więcej produktów dostarczano na rynek rosyjski, co przy stabilnym popycie zmuszało sprzedawców do stopniowego obniżania wcześniej ustalonych cen, a ogólny spadek w ciągu ostatnich siedmiu dni wyniósł prawie 15 procent.

wykres

źródło: east-fruit.com

Jednocześnie Białoruś stała się liderem tempa wzrostu cen jabłek nowej uprawy, zgodnie z wynikami okresu sprawozdawczego, w którym maksymalne ceny Golden Delicious wzrosły o prawie 80 procent i wyniosły 0,86 USD/kg. Droższy Golden Delicious, w cenie 1,12 USD/kg, był oferowany tylko na rynku rosyjskim do końca ubiegłego tygodnia, w którym maksymalne ceny dla wszystkich głównych odmian jabłek, zarówno nowych, jak i starych zbiorów, były najwyższe w regionie i znajdowały się w zakres 0,97-1,12 USD/kg.

Jak w końcówce ubiegłego sezonu, z najniższymi cenami w monitorowanych krajach regionu, w nowy sezon weszły Mołdawia i Ukraina.

Jednocześnie, zdaniem analityków, w związku z przewidywanym spadkiem produkcji jabłek w tym sezonie w krajach na zachodzie regionu: Ukrainie, Mołdawii i Polsce, w krajach tych ceny w sezonie bieżącym już nie będą najniższe.

Podobne
Jabłka
2019-08-23 10:00
Ukraina – jabłka Gala drożej niż rok temu
Pierwsze jabłka odmiany Gala są na Ukrainie sprzedawane 2-3 razy drożej niż rok wcześniej.
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-21 08:05
Mołdawia – korekta prognozy zbioru jabłek
Mołdawscy sadownicy skorygowali w górę prognozę zbiorów jabłek w 2019 roku.
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-20 12:00
Zbiory jabłek w Polsce będą mniejsze
Tegoroczne zbiory jabłek w Polsce będą mniejsze i to nie tylko od rekordowych zeszłorocznych. Jak bardzo skurczy się produkcja jabłek w sezonie 2019/2020?
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-13 17:39
Jabłka – rośnie podaż i różnorodność
Coraz szersza paleta odmian i relatywny wzrost podaży, to czynniki, które w ostatnich dniach definiowały hurtowy handel wczesnymi jabłkami w Polsce.
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-08 11:59
Prognoza WAPA dla produkcji jabłek w 2019 r.
WAPA opublikowała swoją prognozę zbioru jabłek w 2019 roku. Poniżej analiza szacunków dla Unii Europejskiej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.