Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 10 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3550 ceny w 31 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja – wyższy import jabłek

Jabłka
  |   Źródło:
Pomimo rekordowych zbiorów własnych Rosja nadal zwiększa import jabłek, pisze portal east-fruit.com.

Substytucja importu, o której tak wiele mówi się w Rosji, jak dotąd nie przyniosła wymiernych rezultatów w dziedzinie sadownictwa. Pomimo bardzo szybkiego rozwoju obszaru sadów i wzrostu ilości krajowej produkcji jabłek, import tych owoców stale rośnie.

Według EastFruit w pierwszych dwóch miesiącach 2019 roku Rosja zaimportowała o 11 procent więcej jabłek niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ponadto styczniowy wolumen importu jabłek przekroczył 161 tys. ton i był najwyższy od 2015 roku.

Aby zrozumieć, o ile faktycznie więcej Rosja importuje jabłka, należy wziąć pod uwagę, że od 2015 roku konsumpcja tych owoców w kraju zmniejszyła się z powodu czterech kolejnych lat spadku realnych dochodów obywateli rosyjskich i wzrostu cen spowodowanego dewaluacją rubla i wzrostem podatku VAT na owoce.

Dlaczego import rośnie, zapyta ktoś? W końcu spożycie spada, a krajowa produkcja jabłek rośnie! Gdzie jedzie to jabłko?

Eksperci wyjaśniają to zjawisko bardzo prosto - rosyjskie jabłko jest znacznie gorsze od importowanego, jeśli chodzi o parametry jakościowe, więc konsument po prostu nie jest nim zainteresowany. Dlatego rosyjscy sadownicy są zmuszeni sprzedawać znaczną część zbiorów na potrzeby przetwarzania po niskich cenach. Na szczęście krajowy rynek koncentratu jabłkowego jest nadal dość pojemny, a nawet daleki od nasycenia i według rosyjskich ogrodników, ceny jabłek przemysłowych są stosunkowo wysokie w porównaniu do innych krajów, takich jak Ukraina, Polska i Mołdawia.

Sytuacja ta podważa jednak perspektywy dalszych inwestycji w nowe sady w Rosji. Sztuczna ochron, jak pokazuje praktyka, de facto nie sprzyja rosyjskim sadownikom - w końcu konsumenci domagają się produktów wysokiej jakości, których ci nie mogą dostarczyć. Oczywiście w takich warunkach nie ma mowy o eksporcie.

Nawet zakaz dostaw jabłek z UE, USA i Ukrainy, które mogą dostarczać produkt naprawdę wysokiej jakości, nie gwarantuje żadnej ochrony. Gdy tylko kanał reeksportowy jabłek zamknie się na Białorusi, natychmiast rośnie import jabłek do Rosji z Azerbejdżanu, Kazachstanu, Macedonii i Gruzji. Nawiasem mówiąc, kraje te stały się liderami w tempie wzrostu dostaw jabłek na rynek rosyjski w pierwszych dwóch miesiącach 2019 roku.

Podobne
Jabłka
2019-04-15 09:00
Przegląd regionalnego rynku jabłek – 15. tydz. br.
W minionym tygodniu to odmiana Golden Delicious była liderem wzrostu cen w wielu krajach monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Embargo
2019-04-13 08:53
Rosja potwierdza zakaz importu jabłek z Białorusi
Rossielchoznadzor skomentował przyczyny zakazu dostaw jabłek z Republiki Białorusi, pisze portal east-fruit.com, powołując się na agencję prasową „Kazach Zierno”.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-12 18:51
Jakie zbiory jabłek w 2019?
Na dokładniejsze rozważania jest jeszcze zbyt wcześnie, ale pewne czynniki mające wpływ na wielkość tegorocznych zbiorów jabłek już się uwidaczniają.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-11 18:59
Jabłko przemysłowe – znów mowa o spadku cen
To już kolejna taka sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jabłko przemysłowe znów ma tanieć. Czy rzeczywiście?
czytaj więcej
źródło foto: http://www.fruitnet.com
2019-04-11 13:00
Pierwszy zbiór jabłek za pomocą robota
Pierwszy komercyjny zbiór jabłek wykonany przez robota miał miejsce w sadach firmy T&G w Hawkes Bay w Nowej Zelandii, o czym pisze Carl Collen na portalu www.fruitnet.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.