Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 24 luty 2020. Od wczoraj dodano 1948 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Węgry: spodziewane są niskie zbiory moreli

  |   Źródło:
Produkcja moreli na Węgrzech w tegorocznym sezonie oszacowano na sporo niższą niż przed rokiem. W Europie sytuacja jest nie lepsza.

W tym roku nie wykluczamy najgorszej produkcji moreli od ostatnich dziesięciu czy piętnastu lat - powiedział Ferenc Apáti, wiceprezes Węgierskiej Organizacji Współpracy w Handlu Warzywami i Owocami (FruitVeB). Generalnie produkcja moreli na Węgrzech oscyluje rokrocznie od 10 do 40 tys. ton, jednak w tym roku będzie bliższa tej dolnej wartości.

Niska wydajność wynika z wpływu wiosennych mrozów jakie przeszły nad krajem. Wczesne odmiany zostały prawie całkowicie uszkodzone przez temperatury dochodzące do -24 st. C odnotowane w nocy z 1 a 2 marca, kiedy to trwało kwitnienie tego gatunku.

Według Ferenca Apátiego ceny przez ograniczenie produkcji będą prawdopodobnie wysokie. Przewidywana cena świeżych moreli w tegorocznym sezonie będzie znajdować się w górnym przedziale od 200 do 450 HUF (0,61-1,38 euro).

Spadek produkcji w tym sezonie będzie notowany w całej Europie i chociaż pod koniec kwietnia wciąż trudno było jeszcze przewidzieć wielkość tegorocznej produkcji, wstępne szacunki wskazują na 18-proc. jej spadek w porównaniu z 2017 rokiem. Oznacza to zbiory na poziomie 558 tys. ton owoców, co jednak wciąż oznacza 8 proc. wzrost niż średnia dla okresu 2012 – 2016.

W porównaniu z poprzednim rokiem i na podstawie kwietniowych szacunków tegoroczna produkcja spadnie we Włoszech (-33 proc.), we Francji (-14 proc.) i Grecji (-12 proc.). Nieduży wzrost będzie w Hiszpanii, o 9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

 

Słowa kluczowe: morele, produkcja moreli

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.