Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 23 września 2020. Od wczoraj dodano 3591 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina: pierwszy sad pistacjowy

  |   Źródło:
Na Ukrainie powstał pierwszy sad pistacjowy. Okazuje się, że warunki pogodowe panujące w tym kraju pozwalają na uprawę tych orzechów.

Rolnik z regionu Odessy, Andrei Petkov założył pierwszy towarowy sad pistacjowy na Ukrainie. Sad ma powierzchnię 3,5 hektara we wsi Broska. Producent przywiózł nasiona z Uzbekistanu, bo doszedł do wniosku, że warunki klimatyczne na południu regionu Odessa są podobne do tych w Azji Środkowej, dlatego teoretycznie istnieje wszelka szansa na powodzenie projektu. Teraz sady pistacjowe są popularne, ponieważ rośliny te są odporne na zimno i mogą wytrzymać temperatury nawet do -30 st. C, a sady ego typu rosną bez podlewania.

Jak zauważył Andrei Petkov, przejął grunt pod sad w długoterminowej dzierżawie. W czerwcu tego roku posadził ponad 3 tysiące drzewek wyhodowanych z nasion zakupionych w Uzbekistanie. Rolnik chce sprawdzić, jak drzewa będą się zachowywać w lokalnych warunkach klimatycznych. Twierdzi, że rośliny te są przystosowane do suszy i zasolenia gleby, a także tolerują wahania temperatury.

Sadownik spodziewa się zebrać pierwszą partię orzechów w przybliżeniu za 6 lat. Począwszy od dziesiątego roku każde drzewo będzie w stanie wyprodukować 10 kg plonu handlowego. Warto zauważyć, że cena orzechów pistacjowych jest jedną z najdroższych na ukraińskim rynku – orzechy sprzedawane po 400-500 hrywien za kilogram (18 USD / kg).

 

Słowa kluczowe: orzechy pistacjowe

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.