Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 13 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2283 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania chce ograniczyć eksport cytrusów z Egiptu i Turcji do UE

Owoce cytrusowe
  |   Źródło:
Hiszpańskiego kryzysu cytrusowego odsłona kolejna. Jak informuje portal www.freshplaza.com, Hiszpania dąży do ograniczenia eksportu owoców cytrusowych z Egiptu i Turcji do krajów Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie Producentów Rolnych Walencji (AVA-ASAJA) zwróciło się do Ministerstwa Rolnictwa o podjęcie niezbędnych kroków w celu rozpoczęcia procesu mającego na celu zastosowanie klauzuli ochronnej przeciwko owocom cytrusowym z takich krajów jak Egipt i Turcja. Powodem tego jest gwałtowny wzrost eksportu cytrusów do UE w ciągu ostatnich pięciu lat. Wzrost sprzedaży owoców cytrusowych z Afryki Południowej na rynek europejski w tym samym okresie również był bardzo znaczący i a niektóre z tych owoców już zostały objęte podobnym żądaniem o wdrożenie mechanizmu ochronnego. Jednak AVA-ASAJA uważa, że ​​Republika Południowej Afryki nie jest jedynym źródłem zakłóceń dla hiszpańskich owoców cytrusowych, ponieważ inne kraje trzecie, takie jak wyżej wymienione, prowadzą równie nieuczciwą konkurencję.

Oficjalne dane dostarczone przez Ministerstwo Handlu nie pozostawiają miejsca na wątpliwości i potwierdzają tę tezę. Skumulowany wzrost eksportu egipskich owoców cytrusowych do Europy w latach 2014-2018, w szczególności pomarańczy, oszacowano na 78,9 procent, a ich łącza ilość wyniosła 332.126 ton. Tymczasem turecki eksport cytrusów wzrósł o 18,2 procent, osiągając w tym samym czasie 284.882 ton. Jeśli chodzi o RPA, ilość wysyłanych do UE owoców cytrusowych wzrosła o 40,4 procent.

Konsekwencją jest to, że ponad 1,5 miliona ton owoców cytrusowych z tych trzech krajów (i nie liczymy przywozu z innych miejsc, takich jak Maroko, Argentyna czy Brazylia) zalało Europę w ostatnich latach, konkurując z hiszpańskimi cytrusami o tę samą niszę rynkową. Problem polega na tym, że ani warunki pracy, ani warunki środowiskowe, fiskalne i fitosanitarne obowiązujące w tych krajach nie są takie same jak te obowiązujące w Unii Europejskiej.

Prezydent AVA-ASAJA, Cristóbal Aguado, mówi, że "jest to niedopuszczalna sytuacja, która wymaga zbadania celowości stosowania możliwych klauzul ochronnych, biorąc pod uwagę niszczący wpływ na dochody tysięcy rodzin". Apeluje również, że istnieje "pilna potrzeba, aby Komisja Europejska zrozumiała, że ​​wzajemność jest konieczna przy podpisywaniu traktatów handlowych".

tabela

źródło: freshplaza.com

Naranjas - pomarańcze

Mandarinas - mandarynki

Limones - cytryny

Pomelos - grejpfruty

Podobne
Pomarańcze
2019-01-24 11:00
Hiszpania – producenci pomarańczy protestują
Producenci pomarańczy z hiszpańskiego regionu Walencja protestują i do tego protestu zakładają pomarańczowe kamizelki. Pisze o tym portal www.freshplaza.com powołując się na lokalne źródło valenciaplaza.com.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-22 15:37
Ceny pomarańczy pozostają niższe niż rok temu
Ceny pomarańczy na polskim rynku hurtowym pozostają niższe niż rok temu.
czytaj więcej
Cytrusy
2019-01-11 12:10
Hiszpania – 2018 dobrym rokiem dla cytrusów z chronioną nazwą
Branżowa organizacja hiszpańska PGI Cítricos Valencianos uważa 2018 rok za dobry, pomimo kryzysu, o czym informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cytrusy
2019-01-10 10:00
Nowe rynki dla marokańskich cytrusów
Europa wciąż pozostaje kluczowym rynkiem dla eksportu marokańskich cytrusów. Ale coraz większą w nim rolę odgrywają inne kierunki, zauważa portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Owoce cytrusowe
2019-01-07 10:00
Hiszpania wycofa 50 tys. ton cytrusów
Hiszpański rząd zgodził się na wycofanie z rynku 50 tys. ton owoców cytrusowych. To próba łagodzenia kryzysowej sytuacji w tym sektorze hiszpańskiego rynku owocowego. Pisze o tym portal www.freshplaza.com powołując się na dane organizacji FEPEX.
czytaj więcej
Cytrusy
2019-01-04 12:00
Hiszpania – kryzys na rynku cytrusów
Obecna kampania w sektorze produkcji owoców cytrusowych w Hiszpanii ma bardzo gorzki smak dla tamtejszych producentów, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.