Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 21 września 2020. Od wczoraj dodano 2218 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ochrona po zbiorze jagodowych - konieczna

Owoce jagodowe
  |   Źródło:
Konieczna jest likwidacja niektórych szkodników po zbiorze owoców.

W przypadku upraw porzeczek i agrestu konieczne jest niszczenie przędziorka chmielowca. Już w końcu maja i czerwca obserwowane jest przedwczesne żółknięcie i opadanie liści. Po zbiorze wskazane jest zastosowanie środka Omite 570 EW lub Ortus 05 SC. Dobrze jest maxymalnie wyniszczyć szkodnika, żeby ograniczyć liczbę samic schodzących na zimowanie. Zaleca się stosowanie około 750-900 l cieczy/ha. Na wielu plantacjach można zauważyć też zasychanie młodych pędów uszkodzonych przez pryszczarka porzeczkowca pędowego. Zabieg konieczny jest także na tych plantacjach, na których przeprowadzono już zwalczanie pierwszego pokolenia szkodnika. Do tego celu najlepsze są: Calypso 480 SC, Actana 25 WG.

Na plantacjach truskawki również może być konieczne zwalczanie przędziorka chmielowca. Wtedy można sięgnąć po: Sanmite 20 WP, Omite 570 EW i Ortus 05 SC. Tam, gdzie przewidziane jest koszenie liści - najpierw należy wykonać opryskiwanie a potem skosić liście. Drugim groźnym szkodnikiem jest roztocz truskawkowiec. Warto zwalczać go tylko tam, gdzie rośliny nie są zbyt silnie zasiedlone a plantacja jest młoda. Do zabiegi zaleca się Sanimte 20 WP i Omite 570 EW. Na plantacjach zasiedlonych przez opuchlaki niezbędne jest zwalczanie chrząszczy nim złożą jaja do gleby. Do zabiegu używa się: Mospilan 20 SP i Dursban 480 EC. Należy opryskiwać rośliny i glebę pod nimi, ponieważ tam są składane jaja.

W przypadku malin także konieczne jest zwalczanie przędziorków. Dość powszechnie występującym szkodnikem jest pryszczarek namalinek łodygowy powodujący zamieranie pędów. Do jego zwalczania dozwolone są tylko preparaty z grupy pyretroidów, ale one przyspeszają rozwój przędziorków.

Na podstawie artykułu dr hab. Barbary H. Łabanowskiej.

 

Podobne
Opakowania dla owoców i warzyw na polskim rynku
2012-07-17 08:49
Opakowania dla owoców i warzyw na polskim rynku
Coraz większa konkurencja na rynku warzyw i owoców zarówno tym krajowym, jak i międzynarodowym oraz rosnące wymagania konsumentów co do jakości i estetyki oferowanych im produktów sprawiają, że rola opakowań w handlu produktami świeżymi jest coraz istotniejsza.
czytaj więcej
Ceny jabłek i gruszek są niższe od zeszłorocznych
2012-05-25 08:30
Pierwsze miesiące 2012 r. na rynku owoców
W kwietniu średnie ceny jabłek i gruszek na rynkach hurtowych były odpowiednio o 28 proc. i o 15 proc. niższe niż w 2011 r.
czytaj więcej
Hiszpania: więcej malin i truskawek w Huelva
2011-11-23 00:02
Hiszpania: więcej malin i truskawek w Huelva
Powierzchnia upraw truskawek w hiszpańskiej prowincji Huelva w sezonie 2011/12 wzrosła o 2 proc. do 6400 ha w porównaniu z ubiegłym sezonem.
czytaj więcej
Przyszłość uprawy roślin jagodowych w Polsce
2011-07-12 05:48
Przyszłość uprawy roślin jagodowych w Polsce
Od około 40 lat uprawa roślin jagodowych odgrywa ważna rolę w naszym kraju. Średnioroczna produkcja wynosi około 500 tys. ton, co stanowi 15% produkcji wszystkich owoców. Towarową produkcją owoców jagodowych zajmuje się co najmniej 300 tys. gospodarstw, dla których wartość sprzedanych owoców jest ważnym dodatkowym źródłem dochodów, a dla gospodarstw specjalizujących się w takiej produkcji stanowi jedyne źródło dochodu. W krajach Unii Europejskiej, Polska jest jeszcze największym producentem owoców maliny i porzeczki czarnej a znaczącym w produkcji truskawek i borówki wysokiej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.