Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 25 października 2020. Od wczoraj dodano 1714 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rozpoczął się sezon truskawkowy w Turcji

  |   Źródło:
W tureckim regionie Koprubasi rozpoczęły się zbiory truskawek deserowych. Jakie kwoty otrzymują tamtejsi producenci za owoce?

W połowie grudnia w tureckim regionie Koprubasi, położonym w pobliżu miasta Manisa, rozpoczęto zbiory truskawek deserowych. Truskawki uprawiane są tutaj praktycznie przez cały rok, jednak zimą od grudnia do lutego, owoce te są uprawiane w szklarniach przy użyciu nawadniania kroplowego.

Region Koprubasi jest jednym z największych producentów truskawek w Turcji. Według Alptekina Sagiroglu, szefa Departamentu Rolnictwa i Leśnictwa Koprubasinsky, produkcja tych jagód przynosi dobre dochody plantatorom w regionie. Powierzchnia upraw tych owoców wynosi 350 hektarów, a produkcja to około 10 tysięcy ton rocznie. Co roku daje to producentom około 30 milionów lirów tureckich (prawie 165 tysięcy euro). 

Zimą truskawki uprawiane są w szklarniach, a ich całkowita powierzchnia osiąga 10 hektarów. Od grudnia do lutego produkuje się około 600 ton truskawek. Coprubasi nie jest regionem przemysłowym i jest jedynym źródłem dochodu dla mieszkańców.

Rahim Ozcan jest jednym z producentów w tym regionie. W jego gospodarstwie uprawa truskawek zajmuje 2 hektary gruntu i 0,4 ha pod osłonami. Zimą w szklarni zbiera 500 kg truskawek. Zbiór sprzedaje się do Izmiru (miasta w pobliżu Manisa), gdzie znajdują się główni odbiorcy. Latem ceny truskawek są stosunkowo niskie, 3-4 liry tureckie za kg (0,49-0,65 euro/kg), ale zimą wzrastają do 10 lirów za kg (1,65 euro/kg).

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.