Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2770 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Węgry: truskawki droższe z powodu mrozu

  |   Źródło:
Niższe zbiory, wyższe ceny - tak w czterech słowach można scharakteryzować tegoroczny sezon truskawkowy na Węgrzech.

W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi panującymi wiosną tego roku nad Węgrami, węgierska produkcja truskawek będzie niższa niż w zeszłym roku, a ceny natomiast znacznie wyższe. Według szacunków Krajowej Izby Rolniczej (NAK) produkcja spadnie o około 30 procent.

Większość truskawek na Węgrzech uprawianych jest się w prowincjach Bacs-Kiskun, na południu kraju oraz w Peshtany. I niestety to na tych obszarach mrozy zarówno te zimowe jak i wiosenne powodowały największe straty wśród upraw gruntowych.

Producent truskawek w miejscowości Nagyrede (na północny wschód od Budapesztu), Laszlo Benedek, powiedział, że pierwsze kwiaty truskawek wymarzły już podczas świąt wielkanocnych, kiedy to temperatura spadła do minus 4 stopni Celsjusza. Plantator poinformował także, że zbiory wyniosą może 50 - 60 proc. ubiegłorocznej produkcji.

Straty w uprawach mają swoje odzwierciedlenie w cenach owoców. Według danych Instytutu Badań nad Gospodarką Rolną (AKI) cena tych owoców w ostatnich tygodniach była na średnim poziomie 1,938 HUF (około 6,29 euro) za kilogram, czyli o 23 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

 

 

Podobne
Spadek truskawek trwa
2017-05-29 14:11
Spadek truskawek trwa
Handel giełdowy truskawkami nabiera rozpędu. Podaż owoców rośnie ponieważ pogoda sprzyja dojrzewaniu owoców. A ile dziś kosztują owoce na Goławińskiej Giełdzie?
czytaj więcej
Ceny truskawek spadają
2017-05-25 16:02
Ceny truskawek spadają
Jak dzisiaj wygląda sytuacja w handlu truskawkami w Goławinie? Ile trzeba zapłacić za owoce?
czytaj więcej
2017-05-24 17:13
Truskawki 2017: Sezon będzie wyjątkowo krótki, a ceny - wysokie
Przymrozki nie zniszczyły upraw późniejszych odmian truskawek. Sezon na polskie owoce po prostu się opóźni. I będzie wyjątkowo krótki, a ceny - wysokie - podaje wp.pl.
czytaj więcej
Ukraina: to będzie rekordowy sezon?
2017-05-22 14:11
Ukraina: to będzie rekordowy sezon?
To będzie sezon wysokich cen. Plantatorzy liczą, że straty spowodowane ograniczeniem produkcji uda się zniwelować dzięki cenom.
czytaj więcej
Sezon truskawkowy można uznać za otwarty?
2017-05-22 12:04
Sezon truskawkowy można uznać za otwarty?
Słońce i wysokie temperatury przyspieszyły dojrzewanie truskawek. Na giełdach podaż owoców zaczęła rosnąć, ceny natomiast zaczęły spadać.
czytaj więcej
Rosja: słaby początek sezonu truskawkowego
2017-05-16 17:38
Rosja: słaby początek sezonu truskawkowego
Wygląda na to, że niekorzystne warunki pogodowe odbiją się także na rynku truskawek w Rosji. Sezon rozpocznie się sporo później i będzie mniej owoców.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.