Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 31 maja 2020. Od wczoraj dodano 986 ceny w 10 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – przymrozki zagrażają winogronom

Winogrona
  |   Źródło:
Mołdawscy producenci winogron obawiają się mrozu pod koniec kwietnia.

Poprzednie fale mrozu w tym miesiącu praktycznie nie zaszkodziły plantacjom winogron stołowych głównych odmian eksportowych uprawianych w Mołdawii: Mołdawia, Maskat, Kodrianka itp. Niektóre uszkodzenia odnotowano tylko w poszczególnych winnicach grupy odmian Isabel.

Jednak według ekspertów Stowarzyszenia Producentów Winogron Stołowych prognoza zapowiadająca spadek temperatur na koniec kwietnia może już mieć negatywny wpływ na przyszłe zbiory. Jeśli temperatura spadnie w nocy i rano, poniżej minus 2-3 stopni Celsjusza, środkowe pąki roślin mogą zamarznąć. Winogrona to rośliny, które potrafią się dostosować i boczne pąki mogą również uczestniczyć w tworzeniu plonu, ale w tym przypadku wielkość gron będzie mniejsza, co wpłynie na wartość handlową produktu.

Eksperci stowarzyszenia zauważają, że z powodu wyjątkowo ciepłej zimy wegetacja winogron rozpoczęła się wcześniej niż zwykle. Ale jednocześnie rośliny są poddawane stresowi z powodu przedłużającej się suszy, przepływ soków był słaby, nawet podczas przycinania rośliny skąpo „płakały”. Jakie to przyniesie konsekwencje, nie jest jeszcze jasne.

Jednak obecnie jest już oczywiste, że ilość i jakość plonów będzie w dużej mierze zależała od opadów w maju-czerwcu. Zazwyczaj w Mołdawii jest to stosunkowo deszczowy okres. Jednak transformacja klimatu przełamuje wszystkie stereotypy.

Podobne
Winogrona
2020-04-01 10:00
Import winogron w 2019 r.
Wzrost importu do Polski winogron świeżych w relacji rok do roku, ale tylko w ujęciu wartościowym. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Owoce
2020-03-17 12:00
Chile – spadek eksportu owoców z wyjątkiem winogron
Chile w minionym sezonie zwiększyło eksport winogron, ale zmniejszyło całkowity eksport owoców.
czytaj więcej
Winogrona
2020-03-13 08:00
Czas drogich winogron
Marzec nie jest dobrym okresem dla miłośników winogron w Polsce, ale i szerzej – w Europie. Podaż tych owoców jest niska, a ceny wysokie.
czytaj więcej
Winogrona
2020-02-26 11:00
Mołdawia – nowe odmiany winogron mają wyższe ceny
W Mołdawii winogrona stołowe uprawiane przy użyciu nowych technologii są sprzedawane o 30–40 procent drożej niż tradycyjne.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.