Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 21 luty 2020. Od wczoraj dodano 2710 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek owoców pestkowych - 27. tydz. br.

Owoce pestkowe
  |   Źródło:
Jak rozwija się sytuacja na rynku owoców pestkowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Czereśnie

Według EastFruit, sezon czereśni był bliski ukończenia w większości monitorowanych krajów regionu. Jednak pod koniec sezonu nie wszyscy producenci byli w stanie podnieść ceny. Czereśnia w minionym tygodniu drożała tylko w Polsce i Mołdawii. Tymczasem w pozostałych krajach ceny praktycznie się nie zmieniły. Gruzja pozostała outsiderem pod tym względem, podczas gdy Białoruś i Rosja zajmowały czołowe pozycje w rankingu wysokości cen tych owoców.

W Azji Środkowej podaż czereśni o jakości eksportowej była minimalna, a na rynku były tylko produkty o niewielkich rozmiarach po cenach sięgających 1,59 USD w Tadżykistanie i 4,20 USD w Uzbekistanie.

Inne owoce pestkowe

Pomimo tego, że sezon morelowy był w pełnym rozkwicie w większości monitorowanych krajów, na Rosji i na Ukrainie ceny tych owoców rosły - odpowiednio do 0,97 USD/kg i 1,89 USD/kg. Jednocześnie ceny moreli w Mołdawii i Polsce spadły pod koniec tygodnia ze względu na aktywnie rosnącą podaż tych produktów.

W Gruzji główny udział w rynku zajmowali dostawcy importowanych moreli. Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych morela produkowana w Armenii była oferowana na rynku gruzińskim po cenach nieco wyższych niż 1,00 USD/kg.

Szybko rosnąca podaż brzoskwiń spowodowała gwałtowny spadek cen w Gruzji i Mołdawii, gdzie owoce te potaniały o 30-40 procent w ciągu tygodnia. W pozostałych krajach brzoskwinie taniały, ale znacznie mniej, zaś na Ukrainie i w Uzbekistanie cena tych owoców nawet wzrosła.

Na rynku śliwek występowało znaczne zróżnicowanie cenowe. Podczas gdy w Azji Środkowej osiągnęły one maksymalnie 0,32 USD/kg w górnych granicach przedziałów, to w krajach europejskich oferowano te owoce od co najmniej 1,08 USD/kg.

Najwyższe ceny wiśni na koniec omawianego tygodnia odnotowano na Białorusi: prawie 2 USD/kg. W tym samym czasie najtaniej były one oferowane w Uzbekistanie, gdzie ceny za tydzień spadły ponad trzykrotnie. W Polsce, na Ukrainie i w Gruzji ceny były porównywalne, a w Mołdawii, gdzie odnotowano zwyżkę o 9 procent, oferowano wiśnię po nieco wyższych cenach.

Podobne
Owoce pestkowe
2019-07-01 11:00
Regionalny rynek owoców pestkowych
Jak zmieniły się ceny owoców pestkowych w dwudziestym szóstym tygodniu roku w w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Czereśnie
2019-06-24 11:00
Regionalny rynek owoców pestkowych
Sytuacja na rynku owoców pestkowych w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej,, w dwudziestym piątym tygodniu bieżącego roku.
czytaj więcej
Regionalny rynek owoców pestkowych – 24. tydz. br.
2019-06-17 14:11
Regionalny rynek owoców pestkowych – 24. tydz. br.
W dwudziestym czwartym tygodniu roku najdroższe czereśnie oferowano w Uzbekistanie a najtańsze w Mołdawii i na Ukrainie. W okresie tym odnotowano także spadek cen moreli i brzoskwiń.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.