Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 7 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2431 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek owoców pestkowych - 28. tydz. br.

Owoce pestkowe
  |   Źródło:
Jak rozwija się sytuacja na rynku owoców pestkowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Czereśnie

Sezon czereśni w większości monitorowanych przez EastFruit krajów dobiegł końca, a ceny pozostałych owoców wzrosły wszędzie z wyjątkiem Rosji, gdzie ceny czereśni importowanych są nawet nieco niższe.

Najniższe ceny czereśni obowiązywały w omawianym tygodniu w Gruzji (0,88-1,88 USD/kg), a najdroższa czereśnia była oferowana na rynku białoruskim (2,93-3,66 USD/kg). Rekordowo wysokie tempo wzrostu cen odnotowano na Ukrainie, gdzie owoce te zdrożały o 86 procent w ciągu tygodnia, do 2,50 USD za kg.

Inne owoce pestkowe

Ceny moreli nadal spadały w większości monitorowanych krajów, a Gruzja, gdzie morela zdrożała o 15 procent, i Tadżykistan, gdzie ceny były najniższe, należały do wyjątków.

Jednocześnie najbardziej znaczące spadki cen odnotowano na Ukrainie i w Mołdawii, gdzie morela przez tydzień potaniała o 20 procent, odpowiednio do 0,78 USD/kg i 0,45 USD/kg. Najdroższe morele, jak poprzednio, były oferowane na rynku rosyjskim (1,35-2,30 USD/kg), gdzie oprócz krajowej moreli aktywnie sprzedawano owoce importowane z krajów Azji Środkowej i Armenii.

Brzoskwinia również taniała w większości przypadków z wyjątkiem Białorusi i krajów Azji Środkowej. Najbardziej atrakcyjne ceny dla konsumentów obowiązywały w Gruzji, gdzie zaczynały się one od 0,21 USD/kg. Trochę droższą brzoskwinię oferowano w Mołdawii, Uzbekistanie i Tadżykistanie. Najwyższe ceny, podobnie jak w przypadku innych owoców pestkowych, odnotowano na Białorusi iw Federacji Rosyjskiej.

W tym tygodniu średnia cena śliwek na Ukrainie spadła o 16 procent do mniej niż jednego dolara na kg, podczas gdy w Polsce spadła o prawie jedną trzecią do podobnych wartości. Tymczasem w Rosji, nieco nieoczekiwanie, cena importowanych produktów nieznacznie wzrosła. W Tadżykistanie również cena śliwki wzrosła, dodając kolejne 80 procent w ciągu tygodnia na tle dość aktywnych dostaw eksportowych tego produktu.

Na uwagę zasługuje również początek sezonu wczesnych odmian śliwek w Mołdawii. Pierwsze partie produktów były oferowane średnio po 0,84 USD/kg.

Sytuacja na rynku wiśni była mieszana. Jeśli w Gruzji i na Ukrainie cena spadła o 26-44 procent w ciągu tygodnia, to w Polsce i Mołdawii wiśnia, choć nieznacznie, wzrosła w cenie. Tymczasem najdroższe wiśnie, jak poprzednio, oferowane były na rynku białoruskim, gdzie średnia cena wynosiła 1,95 USD/kg.

Podobne
Owoce pestkowe
2019-07-08 11:00
Regionalny rynek owoców pestkowych - 27. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku owoców pestkowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Owoce pestkowe
2019-07-01 11:00
Regionalny rynek owoców pestkowych
Jak zmieniły się ceny owoców pestkowych w dwudziestym szóstym tygodniu roku w w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Czereśnie
2019-06-24 11:00
Regionalny rynek owoców pestkowych
Sytuacja na rynku owoców pestkowych w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej,, w dwudziestym piątym tygodniu bieżącego roku.
czytaj więcej
Regionalny rynek owoców pestkowych – 24. tydz. br.
2019-06-17 14:11
Regionalny rynek owoców pestkowych – 24. tydz. br.
W dwudziestym czwartym tygodniu roku najdroższe czereśnie oferowano w Uzbekistanie a najtańsze w Mołdawii i na Ukrainie. W okresie tym odnotowano także spadek cen moreli i brzoskwiń.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.