Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 25 września 2020. Od wczoraj dodano 3601 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Piros i Paulared wyparły Early Genevę

  |   Źródło:
Handel jabłkami eksportowymi trwa. Early Geneva ze względu na szybko pogarszającą się ich jakość odeszła już w zapomnienie. Obecnie eksporterzy szukają głównie Pirosa i Paulareda oraz pierwszej Celesty. W jakich cenach?

Rokrocznie popyt na pierwszą letnią odmianę na polskim rynku, Early Genevę jest relatywnie wysoki, jednak bardzo krótki. Szybko bowiem, odmiana ta staje się niewygodna w handlu - mięknie, przejrzewa przez co zainteresowanie eksporterów zaczyna skupiać się na kolejnych odmianach pojawiających się na rynku.

Odmiany Paulared oraz Piros, które trafiły do handlu zaraz po Early Genevie stanowią lepszy jakościowo towar nadający się na eksport, dlatego coraz więcej firm eksportowych próbuje kupować jabłka właśnie tych dwóch odmian. Ze względu na wysokie temperatury jabłka ww. odmian dojrzewają szybciej i jest ich już dostatecznie dużo na rynku by móc nimi handlować na większą niż lokalną, giełdową skalę.

Ceny jabłek Paulared i Piros w firmach eksportowych są obecnie jednak nieco niższe od pierwszych w tym sezonie cen jabłek Early Geneva, która przez niektóre firmy skupowana była nawet do 2,20 zł za kilogram. W chwili obecnej za jabłka odmiany Paulared w kalibrze 65+ można dostać od 1,50 do 1,70 zł/kg. W przypadku Pirosa w kalibrze 70+ ceny oscylują w granicach 1,80 do 2,00 zł za kilogram, natomiast drobniejszy Piros w kalibrze 65+ skupowany jest od 1,20 do 1,50 zł za kilogram. Pierwszą Celestę w kalibrze 65+ firmy eksportowe w kalibrze 65+ próbują skupić w cenie 1,50 – 1,60 zł/kg – owoce w kalibrze 65+.

Na giełdach odmiany Piros i Paulared sprzedawane są nawet do 45,00 - 50,00 zł za skrzynkę, choć realne pieniądze jakie można za nie wziąć zawierają się w przedziale 30,00 - 45,00 zł/kg. Większe pieniądze można wziąć za naprawdę grube i dobre jakościowo owoce.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.