Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 1 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3615 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 8 tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku jabłek w regionie Europy Wschodniej (w tym w Polsce) i Azji Środkowej w ósmym tygodniu bieżącego roku? O tym pisze w cotygodniowym raporcie portal east-fruit.com.

Sytuacja na rynku jabłek w krajach regionu monitorowanego przez portal EastFruit wciąż się zmienia. Dla ósmego tygodnia 2019 roku charakterystyczna była znaczna obniżka cen jabłek prawie wszystkich głównych odmian. Jednocześnie analitycy projektu podkreślają, że nie tylko jabłko średniej i niskiej jakości nadal taniały, ale spadały również ceny jabłek wysokiej jakości.

Liderem w obniżaniu cen (i to nie tylko w maksymalnym zakresie) w omawianym tygodniu była Ukraina. Lokalni producenci obniżyli ceny wszystkich odmian jabłek o 13 – 22 procent. Wyjątkiem była odmiana Golden Delicious, której maksymalne ceny spadły tylko o 2 procent, ale eksperci EastFruit przypominają, że tydzień wcześniej ceny tej odmiany na Ukrainie spadły o 21 procent.

W ślad za Ukrainą, pod względem zauważalnego spadku cen poszła Mołdawia, gdzie odmiany Idared i Golden Delicious straciły średnio około 17 procent w ciągu tygodnia. W tym samym czasie w Polsce, choć nie tak znacząco, ale ceny jabłek Golden Delicious również spadły. W Tadżykistanie, gdzie popyt ze strony kupujących na jabłka zaczął wyraźnie spadać, odmiany Gala i Golden Delicious straciły nieco ponad 8 procent.

wykres
źródło:  esat-fruit.com

Omawiany tydzień był nieco odmienny, jeśli chodzi o kierunek zmian cen jabłek, na rynku gruzińskim. O ile odmiana Jonagold, podobnie jak w innych krajach regionu, stała się tańsza, to takie odmiany jak Golden Delicious i Idared znacznie wzrosły w cenie - odpowiednio o 7 i 16 procent. Według lokalnych operatorów rynku fakt ten wiąże się z zauważalnym zmniejszeniem podaży tych odmian jabłek na tle, może nie nazbyt aktywnego, ale stabilnego popytu.

Analizując ceny jabłek w końcu zeszłego tygodnia, analitycy EastFruit stwierdzają, że Fuji pozostaje najdroższą odmianą jabłek. Jego cena 1,70 USD/kg w Tadżykistanie pozostaje rekordowy, podczas gdy na Ukrainie to jabłko można kupić za jedyne 0,29 USD/kg. Odmiana Idared wciąż jest najtańsza, z cenami na poziomie 0,13 USD/kg w Polsce i 0,84 USD/kg na rynku Federacji Rosyjskiej.

Najdroższe jabłka odmiany Golden Delicious są oferowane, jak wcześniej, na rynku rosyjskim, a najtańsze na Ukrainie - tylko 0,29 USD/kg. Na tej samej Ukrainie, pod koniec tego tygodnia, można usłyszeć najniższe ceny w regionie dla takich odmian jak Jonagold (0,22 USD/kg) i Gala (0,29 USD/kg). Najdroższe jabłko Jonagold o cenie 0,84 USD/kg oferowane jest w Rosji. Tam też są rejestrowane najwyższe ceny za odmianę Gala, a ich poziom prawie zbliżyły się do wartości 1,00 USD/kg.

Jeśli podsumujemy omawiany tydzień na rynku jabłek, możemy powiedzieć, że wniósł on najbardziej znaczących korekty do dalszego rozwoju tego rynku. Według operatorów rynku w głównych krajach-producentach, nadszedł ten moment, o którym już dawno mówiono. Pomimo, że eksport aktywnie rozwija się w Polsce, na Ukrainie i w Mołdawii (nie tylko pod względem ilościowym, ale również pod względem rozszerzenia geografii dostaw), istniejące zapasy produktów są dość obszerne. Krajowe rynki wyżej wymienionych krajów nie mogą wchłonąć istniejącej wielkości produkcji, a cena jabłek spada.

Podobne
Jabłka Jonaprince
2019-02-22 14:16
To nie jest sezon jabłek Jonaprince
Chociaż odmiana Jonaprince wciąż ma nieco lepsze ceny od popularnych odmian czerwonych, to już widać, że bieżący sezon nie jest dla niej najlepszy. Potwierdzają to sami producenci.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-21 19:13
Wciąż jest popyt na jabłko przemysłowe
Może to nie są wymarzone ceny sadowników, ale jabłko przemysłowe radzi sobie pod tym względem nadspodziewanie dobrze.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-20 14:00
Mołdawia – spadek popytu na jabłka eksportowe
W drugiej połowie lutego mołdawscy eksporterzy odnotowują spadek popytu na wysokiej jakości jabłka, odnotowuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-20 13:05
Jak to będzie z tymi cenami jabłek?
Na polskim rynku jabłek deserowych widać nasilający się niepokój producentów, ale i handlowców. Wynika to z ogromnej niepewności, w jakiej funkcjonuje obecnie ten rynek.
czytaj więcej
2019-02-18 13:36
Ukraina coraz bardziej samowystarczalna w zakresie produkcji jabłek
Rośnie poziom samowystarczalności Ukrainy w zakresie jabłek, co skutkuje istotnym spadkiem ich importu. - Według danych USDA, Ukraina w sez. 2017/18 zaimportowała jedynie 4,6 tys. t jabłek, eksportując jednocześnie 41 tys. t. Dla porównania w sez. 2016/17 import wyniósł 42 tys. t, a eksport niespełna 13 tys. t. - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku PKO BP.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-18 10:00
Regionalny rynek jabłek w 7. tyg. br.
Na Ukrainie ceny jabłek wysokiej jakości znacznie spadły. Sytuacja w Rosji i Tadżykistanie jest niejednoznaczna, w innych krajach jest stabilna, pisze w swoim cotygodniowym raporcie o rynku jabłek w Europie Wschodniej i Azji Środkowej portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.