Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2769 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

„Borówki za 7 złotych nie sprzedam”

  |   Źródło:
Plantatorzy borówki powoli szykują się do końca sezonu. Ci, którzy myśleli, że pod koniec zbiorów dostaną znacznie wyższą kwotę, rozczarowali się.

„Borówkę amerykańską zaczęłam sprzedawać w przedostatnim tygodniu sierpnia. Pewnie jeszcze tydzień i będę miała po zbiorach. W tym roku przeciętnie dostawałam 16 złotych za kilogram owocu, to jakość deserowa. Cena nie zmieniła się u mnie od ubiegłego roku, chociaż powinna być w bieżącym roku wyższa ze względu na niższe zbiory. Odbiorcami są sklepy spożywcze. Od początku bieżącego tygodnia nie kupują już ode mnie borówki. Mamy niepisaną umowę, że co roku właśnie w połowie września kończymy współpracę. To dlatego postanowiłam sprzedać towar gdzie indziej. On jest już zerwany, na eksport by się nie nadawał, ale to nie jest żaden znacznie gorszy sort, tym bardziej nie odpad. Smakuje przecież, jak pełnowartościowy owoc. Dowiadywałam się w 3 czy 4 punktach skupu. Wszędzie słyszałam, że za borówkę są skłonni dać mi maksymalnie 7 złotych za kilogram. Spodziewałam się jakichś 10 złotych, czyli prawie 1/3 tego, ile teraz kosztuje borówka deserowa w hurcie. To dla mnie logiczne: gdy cena borówki na rynku dochodziła do 32 złotych za kilo, ja miałam tę pełnowartościową za połowę tej ceny, czyli za wspomniane 16 zł za kilo, więc tym razem chciałam sprzedać ją za około 30 procent aktualnej rynkowej stawki, skoro jest troszkę niższej jakości, ale skupy zamierzają mi dać jedynie 25 procent” - mówi właścicielka plantacji borówki w powiecie kolskim, województwo wielkopolskie.

Obecnie rynki hurtowe oferują pełnowartościową borówkę amerykańską w cenie od 18 (Sandomierz) do 28 zł/kg (Kraków).

Słowa kluczowe: borówka

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.