Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 29 marca 2020. Od wczoraj dodano 1586 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Sierpień – rozpoczęcie handlu jabłkami

Jabłka na drzewie
  |   Źródło:
Sierpień to miesiąc przełomowy na rynku owoców w Polsce. To właśnie w sierpniu rozpoczynają się na dobre zbiory najważniejszego pod względem handlowym gatunku w naszym kraju – jabłek. Handel pozostałymi owocami zaczyna schodzić na dalszy plan.

W sierpniu kończą się zbiory wiśni, rozpoczyna się sezon na maliny jesienne, na aronię, a także na śliwki – gatunek, który w tym miesiącu obok jabłek króluje na krajowych giełdach. Sierpień to także miesiąc najbardziej lubianej przez Polaków odmiany gruszek – Klapsy, którą nie tylko sprzedaje się na lokalnym rynku, ale i eksportuje na Wschód. Sierpień to jednak przede wszystkim początek handlu jabłkami na polskim rynku.  

*  *  *  *  *
 

Końcówka sezonu wiśniowego

Początek sierpnia to praktycznie koniec sezonu wiśniowego. Ze względu na upały panujące latem, w tym roku owoce dojrzewały tak szybko, że większość sadowników pokończyła zbiory jeszcze w lipcu. W sierpniu na rynku pozostali tylko ci, którym pomimo pogody udało się owoce przetrzymać nieco dłużej. Późniejsze zbiory okazały się być dobrym posunięciem, gdyż ceny pod koniec sezonu zaczęły piąć się w górę. Jeszcze pod koniec lipca br. ceny wiśni na mrożenie oscylowały w granicach 2,20 – 2,40 zł/kg, natomiast na początku sierpnia średnia cena wzrosła do poziomu 2,50 – 2,60 zł/kg. W przypadku wiśni PW na początku sierpnia ceny wahały się w granicach 1,80 – 2,10 zł/kg. Kilka dni później ceny wiśni podskoczyły jeszcze bardziej – pod koniec pierwszej dekady sierpnia owoce na mrożnie skupowano do 2,90 zł/kg, a wiśnie PW na tłocznie do 2,30 zł/kg.

Skup wiśni przemysłowych zakończył się definitywnie w połowie sierpnia. Był on dość krótki za to intensywny. Upały dały się we znaki nie tylko producentom, ale i przetwórcom. Wysokie temperatury niekorzystnie wpłynęły bowiem na jakość skupowanego towaru, a tym samym i na ceny, które przez większość sezonu były stanowczo poniżej oczekiwań sadowników.

W ostatnich dniach sezonu prowadzono już tylko skup wiśni na tłoczenie, które w skupach osiągały pułap cenowy do 2,40 zł/kg. Ze względu na niewielką ilość i coraz gorszą jakość, firmy zakończyły skup wiśni na mrożenie nieco wcześniej.
 

*  *  *  *  *
 

Rusza sezon na maliny odmian jesiennych

Po krótkiej przerwie, na początku sierpnia br. wznowiono skup malin przemysłowych. Rosnąca podaż pozwoliła ponownie na handel tymi owocami. Ceny malin odmian letnich dawały odczuć, że bieżący sezon będzie obfitował w zyski ze sprzedaży owoców na przemysł, jednak ceny malin jesiennych jakie zaproponowano plantatorom dalekie były od opłacalnych. Pierwsze ceny malin jesiennych oscylowały w granicach 4,20 – 4,50 zł/kg za maliny w klasie ekstra i w granicach 2,60 – 2,90 zł/kg za maliny PW.

Warunki klimatyczne szybko zweryfikowały plany przetwórców na tani zakup surowca. Pogoda wyraźnie nie sprzyjała dojrzewaniu malin – upały panujące nad Polską zaczęły uszkadzać owoce na krzewach i owoce nie zdążały dojrzeć, a już nie nadawały się do zbioru. Sytuacja ta szybko zaczęła zmieniać rynek malin. Słaba jakość owoców zaczęła bardzo doskwierać przetwórcom, szczególnie tym zainteresowanym owocami wyższych klas na mrożenie.

Słaba jakość malin i problem z zakupem owoców wyższych klas pod koniec sierpnia wpłynęły na ceny owoców w klasie ekstra i w klasie I. Maliny w klasie ekstra podskoczyły do 4,80 zł/kg, a maliny w klasie I do 4,00 - 4,40 zł/kg. Maliny PW na tłoczenie zaczęły osiągać w skupach ceny 3,00 – 3,50 zł/kg.
 

*  *  *  *  *
 

Sierpień miesiącem największej podaży borówki wysokiej

Handel owocami borówki wysokiej z początkiem sierpnia nabrał tempa. Podaż owoców wzrosła do tego stopnia, że owoce trafiały zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport. Firmy eksportowe, które już pod koniec lipca zdecydowały się na handel tymi owocami obniżyły ceny skupu borówek do poziomu 9,00 – 10,00 zł za kilogram – za owoce luzem i od 10,00 do 12,00 zł za kilogram – za owoce w 250 g opakowaniach. Borówki II klasy w dużym hurcie plantatorzy mogli sprzedać po 6,00 – 7,00 zł/kg. Na giełdach, gdzie w sierpniu odnotowano prawdziwy napływ borówki wysokiej, ceny owoców wahały się w granicach 3,50 – 4,50 zł za 250 g opakowanie (14,00 – 18,00 zł/kg). Ceny praktycznie przez cały miesiąc pozostawały stabilne.
 

*  *  *  *  *
 

Eksporterzy zainteresowani śliwkami

Choć handel śliwkami na rynku krajowym rozpoczyna się zazwyczaj jeszcze pod koniec lipca, eksport tych owoców startuje dopiero około połowy sierpnia. Tak właśnie było w tym roku. Podaż owoców na rynku wzrosła wówczas do takiego poziomu, że firmy miały możliwość zakupu owoców w ilościach całosamochodowych. 

Eksporterzy pod koniec drugiej dekady sierpnia zaproponowali sadownikom za śliwki 1,00 – 1,20 zł/kg za owoce w kalibrze 30+ i od 1,20 do 1,40 zł/kg za owoce w kalibrze 35+ / 40+. W trzeciej dekadzie sierpnia zainteresowanie śliwkami wzrosło, a tym samym wzrosły i ceny owoców. Firmy eksportowe za dobry jakościowo towar zaczęły płacić 1,30 – 1,60 zł/kg za owoce w kalibrze 35+ i od 1,50 do 1,70 zł/kg za owoce w kalibrze 40+.

Zainteresowanie śliwkami przemysłowymi wzrosło dopiero pod koniec sierpnia. Śliwki przemysłowe skupowane były po 0,70 – 0,90 zł/kg.
 

*  *  *  *  *
 

Dobry sezon aroniowy?

Sezon aroniowy w bieżącym roku rozpoczął się w drugiej dekadzie sierpnia. Ceny owoców jakie zaproponowali pośrednicy plantatorom były jak na ten gatunek bardzo wysokie i wahały się w granicach 1,20 – 1,40 zł/kg. Obserwowano co prawda na rynku firmy płacące zaledwie 1,00 zł/kg jednak takich pośredników było niewielu.

Już początek sezonu wskazywał na to, że to będzie „historyczny” rok, to jednak nie był koniec niespodzianek cenowych. Ze względu na suszę i słabą wydajność owoców przy jednoczesnym wysokim popycie na surowiec, ceny aronii a tygodnia na tydzień, powoli, ale sukcesywnie zaczęły piąć się w górę. Pod koniec sierpnia ceny aronii w skupach wahały się w granicach 1,40 – 1,60 zł/kg. W przypadku aronii ekologicznej za aronię można było dostać od 1,70 do 1,90 zł/kg.
 

*  *  *  *  *
 

Zbiory jabłek rozpoczęły się na dobre

Rokrocznie sezon jabłkowy rozpoczyna się jeszcze w lipcu. Pierwszą odmianą jaka trafia na rynek jest Early Geneva, nie ma ona jednak większego znaczenia ekonomicznego i handel nią trwa bardzo krótko. Early Geneva szybko staje się niewygodna w handlu - mięknie, przejrzewa i zainteresowanie nią spada.

Prawdziwy handel jabłkami rozpoczyna się z początkiem zbiorów Paulareda i Pirosa, które dość łatwo wypierają Early Genevę z rynku. Ww. odmiany pojawiające się w handlu zaraz po Early Genevie stanowią lepszy jakościowo towar, dlatego firmy eksportowe dość szybko przestawiają się na handel nimi.

Pierwsze ceny jabłek odmian: Piros i Paulared w kalibrze 70+ zaproponowane przez eksporterów w pierwszych dniach sierpnia były dość wysokie, tj. w granicach 1,70 - 1,80 zł/kg. Niestety wraz ze wzrostem podaży szybko zaczęły spadać i już w połowie sierpnia za ww. odmiany można było dostać co najwyżej  1,50 – 1,70 zł/kg.

W trzeciej dekadzie sierpnia odnotowano pierwsze symptomy spadku popytu na jabłka. Odbiorcy nacieszyli się już smakiem świeżych owoców, a eksporterzy handlem na wysokich obrotach. Rynek eksportowy jabłek zaczął się stabilizować, a ceny „normalizować”. W połowie sierpnia ceny skupu jabłek eksportowych spadły do poziomu 1,20 – 1,50 zł/kg (Piros, Paulared, Delikates w kalibrze 70+).

W ostatnich dniach sierpnia sytuacja na rynku jabłek eksportowych zaczęła się komplikować. Popyt na jabłka spadł, Rosja zaczęła kręcić nosem na jakość owoców i warzyw pochodzących z Polski. Zahamowanie eksportu nie pozostało bez wpływu na ceny jabłek, które spadły poniżej złotówki. W ostatnich dniach miesiąca za owoce w kalibrze 70+ niezależnie od odmiany można było dostać 0,85 – 1,00 zł/kg. Jabłka w drobniejszym kalibrze 65+ skupowane były w cenie 75 – 85 groszy za kilogram.


 

*  *  *  *  *
 

Duży skok cenowy jabłek przemysłowych

Ceny jabłek przemysłowych na początku sierpnia dalece odbiegały od akceptowalnych. W skupach wahały się one w granicach 25 – 35 groszy/kg. Sadownicy uważali, że ceny na tym poziomie są śmiesznie niskie i nie mieli zamiaru zbierać spadów. Woleli pozostawiać je pod drzewami.

Sytuacja jednak szybko zaczęła się zmieniać. Puste skupy i puste baseny w przetwórniach nie pozostawiły przetwórcom innego wyjścia jak podnieść ceny skupu surowca. Trend zwyżkowy cen jabłek przemysłowych trwał nieustannie praktycznie przez cały sierpień. Pod koniec miesiąca ceny przemysłu w skupach osiągnęły pułap 44 – 48 groszy/kg.

 

 

Podobne
Czarna porzeczka
2013-08-12 08:47
Lipiec – owocowa różnorodność
Lipiec to najbardziej specyficzny miesiąc w handlu owocami. W ofercie gatunkowej krajowych owoców sezonowych można przebierać bez końca.
czytaj więcej
Truskawki
2013-07-08 22:19
Czerwiec – truskawkowy miesiąc
Czerwiec to miesiąc truskawek. W czerwcu podaż truskawek jest największa. Trwa skup owoców przemysłowych, a giełdy dosłownie zasypane są owocami. Handel jabłkami schodzi na dalszy plan, a popyt na nie słabnie.
czytaj więcej
Jabłka eksportowe
2013-06-10 10:45
Maj – ceny jabłek wciąż w górę
Trend zwyżkowy cen zapoczątkowany na rynku jabłek eksportowych w kwietniu w maju był kontynuowany. Ceny jabłek rosły, a popyt nie słabł. W połowie miesiąca na rynku pojawiły się długo oczekiwane krajowe truskawki.
czytaj więcej
Komentarze
2013-09-12
Informacje zawarte w tekście stanowią podsumowanie wydarzeń minionego miesiąca. Na portalu fresh-market.pl w Tematach Tygodnia tego typu informacje - podsumowania kolejnych miesięcy, publikujemy już od dawna tak więc ta forma powinna być znana naszym czytelnikom. Podsumowania są informacjami bezpłatnymi, dostępnymi dla wszystkich. Pozdrawiamy, redakcja.
2013-09-12
Proszę Państwa. Raporty miesięczne to podsumowanie tego co się zdarzyło w miesiącu poprzednim. Z definicji publikowane są w miesiącu po miesiącu opisywanym. To podsumowanie. Czy te informacje są stare? Proszę wskazać inne źródło w publikatorach elektronicznych, które publikuje takie comiesięczne raporty wcześniej niż fresh-market. Każdy by chciał czytać o tym, co działo się w sierpniu najlepiej 31 sierpnia. Ale to technicznie niemożliwe. Informacje do raportu trzeba zebrać, posortować, opracować, zsyntetyzować i wyciągnąć z nich ewentualne wnioski na przyszłość. Tego się nie zrobi ani w dzień, ani w tydzień.
2013-09-12
informacje tak stare jak moj pierwszy raz :) Redakcjo, płacę grube pieniądze za pakiet biznes i oczekuję rzetelności!!
2013-09-12
Tak, tak, bo raporty miesięczne o tym co było pisze się jeszcze przed rozpoczęciem danego miesiąca! To chyba u "czytelnika" była niezła impreza. Proponuję napisać skargę do GUS gdzie raporty wrzucają na stronę z półrocznym opóźnieniem, żeby ci pisali szybciej, najlepiej za rok 2013 jeszcze w 2012!Ech, ci to imprezują, prawda?
2013-09-12
mamy wrzesień i to od 12 dni ;) musiała być dobra impreza... aż jeden miesiąc zaginął ;)
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.