Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 1 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3615 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – ceny jabłek w trendzie zniżkowym

Jabłka
  |   Źródło:
O jabłkowej deflacji pisze portal east-fruit.com. W pierwszych dwóch miesiącach ukraińskie jabłka potaniały bowiem średnio o 8 procent.

Według analityków EastFruit, pomimo tego, że ukraińscy sadownicy wstrzymali sprzedaż jabłka w nadziei na wyższe ceny, realia rynkowe okazały się być odwrotnością oczekiwań. W okresie styczeń - luty 2019 roku średnie ceny hurtowe jabłek odmian deserowych spadły średnio o 8 procent.

Wydaje się, że spadek cen w pierwszych miesiącach 2019 roku był rodzajem sygnału dla producentów, którzy gwałtownie zwiększali sprzedaż jabłek z magazynów. A to z kolei tylko generowało jeszcze większą presję na ceny jabłek.

Liderami pod względem obniżek cen stały się odmiany Jonagold i Idared. Średnia cena hurtowa w okresie styczeń-luty 2019 roku spadła dla nich średnio o 17 procent. Reneta Simirenko potaniała o 11 procent, Golden Delicious - o 7 procent, a Granny Smith - o 6 procent. Jedyną popularną odmianą, której ceny nie spadły, była Gali. Ceny tej odmiany pozostały stabilne ze względu na dobry popyt eksportowy. Należy również zauważyć wzrost cen na odmianę Fuji, ale ta odmiana nadal nie jest powszechna na Ukrainie, więc ceny za nią nie mają decydującego wpływu na rynek.

Nawiasem mówiąc, to jabłko Fuji pozostaje najdroższą odmianą na rynku - ceny hurtowe osiągają 8 UAH/kg (około 30 centów amerykańskich za kg, 1,13 zł/kg). Idared i Jonagold, wręcz przeciwnie, pozostają najtańszymi odmianami, których ceny wynoszą średnio około 5 UAH/kg (około 18 centów amerykańskich za kg, 0,70 zł/kg).

Biorąc pod uwagę niewielki wzrost eksportu w stosunku do szacunkowych danych o ilości jabłek pozostałych w magazynie, tempo sprzedaży jabłek w marcu - kwietniu tylko wzrośnie, więc EastFruit nie widzi perspektyw na znaczący wzrost cen jabłek w tym okresie.

Podobne
Idared
2019-03-01 16:21
Słaby popyt na jabłka Idared
Zapasy Idareda w Polsce są bardzo duże, a popytu na tę odmianę wyraźnie brakuje.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-01 14:05
WAPA – zapasy jabłek w lutym br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku lutego?
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-27 16:04
Taniej za jabłka przemysłowe?
Czy ceny jabłek przemysłowych spadną? Przez rynek jabłkowy przetacza się kolejna fala spekulacji na ten temat.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-27 08:00
Mołdawia – zapasy jabłek wciąż duże
Zapasy jabłek w Mołdawii pozostają relatywnie wysokie, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-26 19:18
Jabłka – styl sprzedaży w detalu wciąż niedoskonały
Jakość oferty polskich jabłek w sklepach, zarówno tych mniejszych, jak i w wielkopowierzchniowych placówkach sieciowych wciąż pozostawia wiele do życzenia.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.