Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 8 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2223 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – mniej borówki do W. Brytanii

Borówka wysoka
  |   Źródło:
Ukraina traci pozycję w rankingu dostawców borówki do Wielkiej Brytanii, pisze portal east-fruit.com.

Pomimo faktu, że w 2018 roku Wielka Brytania zwiększyła import borówek o 5 procent, to dostawy tego owocu z Ukrainy na rynek brytyjski zmniejszyły się.

EastFruit szacuje, że import borówek wysokich do Wielkiej Brytanii w zeszłym roku osiągnął 48 tys. ton, co pozwoliło temu krajowi pozostać drugim największym importerem borówek na świecie. W tym samym czasie Ukraina spadła na trzynaste miejsce w rankingu dostawców borówki do Wielkiej Brytanii, zmniejszając dostawy o jedną czwartą. Przez cały sezon na rynek brytyjski trafiło 341 ton świeżych borówek z Ukrainy w porównaniu z 449 tonami rok wcześniej.

Głównymi eksporterami borówek do Wielkiej Brytanii są Chile i Hiszpania, dostarczając w przybliżeniu taką samą ilość produktów. W ostatnich latach bardzo szybko dogania te kraje Peru. Republika Południowej Afryki i Niemcy również wykazują dobrą dynamikę w tej kategorii eksportu owoców, podczas gdy dostawy z Polski pozostają stabilne.

Maroko, Holandia i Argentyna również należą do liderów, ale podaż borówek z tych krajów na rynek brytyjski maleje. Portugalia, wręcz przeciwnie, bardzo dynamicznie zwiększa swój wolumen: w ciągu roku wykazała wzrost eksportu borówek do tego kraju o 60 procent i wyprzedziła Ukrainę w rankingu dostawców.

Nad Ukrainą w rankingu eksporterów borówki wysokiej do Wielkiej Brytanii znajdują się również Francja, Stany Zjednoczone i Włochy, ale w 2018 kraje te także zmniejszały wielkość dostaw. Nawiasem mówiąc, warto zauważyć, że taniej niż Ukraina, borówki w Wielkiej Brytanii spośród 13 największych dostawców sprzedają tylko Polska i Włochy, więc zbyt wysoka cena nie jest usprawiedliwieniem dla spadku ilości dostaw tych owoców.

Na tle oczekiwanego wzrostu produkcji borówki na Ukrainie w najbliższych latach tutejsi dostawcy muszą być bardziej aktywnie zaangażowani w rozwój nowych rynków i umacnianie swojej pozycji na kluczowych rynkach, jednym z których jest bez wątpienia Wielka Brytania.

Podobne
Borówki
2019-02-13 09:00
Tadżykistan – jest zainteresowanie uprawą borówki
Tadżyccy rolnicy są zainteresowani uprawą borówki wysokiej pod eksport do Rosji, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-01-29 10:00
Ukraina – wzrośnie produkcja borówki wysokiej?
Rolnicy w obwodzie wołyńskim na Ukrainie zwiększają areał upraw borówki wysokiej, o czym pisze portal east-fruit.com powołując się na lokalne źródła.
czytaj więcej
Borówki
2019-01-16 11:00
Peru – rośnie eksport borówki
Wysoka podaż poskutkowała dużym eksportem peruwiańskiej borówki, co wpłynęło na jej ceny w Europie, USA, Chile i Argentynie, o czym pisze east-fruit.com.
czytaj więcej
Hiszpania: wzrost andaluzyjskiego eksportu borówek i malin
2018-12-13 17:08
Hiszpania: wzrost andaluzyjskiego eksportu borówek i malin
W tegorocznym sezonie produkcja malin i borówki wysokiej w Hiszpanii wzrosła. Podobnie było z eksportem tych owoców.
czytaj więcej
Źródło: forestryimages.org
2018-12-07 16:11
Groźny amerykański szkodnik zagraża polskiej borówce
Dasineura oxycoccana (Johnson) północnoamerykański szkodnik, stwarzający zagrożenie dla upraw borówki i żurawiny w Europie – ostrzega PIORIN.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.