Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

117 tys. gospodarstw rolnych poniosło starty

2013-08-09 09:57

Chodzi straty spowodowane przez tegoroczne powodzie, huragan, grad lub deszcz nawalny.

Minister dodał, że zniszczonych zostało także 10 szklarni i 5,4 tys. tuneli foliowych. W sumie w wyniku klęsk żywiołowych ucierpiało, (według danych na 5 sierpnia), ok. 730 tys. hektarów upraw. Najwięcej strat jest w woj. łódzkim. Ale także żywioł zniszczył gospodarstwa w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, mazowieckim i podkarpackim.

Jak mówił minister, przekonanie rządu do przyjęcia programu pomocy nie było łatwe ze względu na trudną sytuację finansów publicznych, jednak ostatecznie we wtorek Rada Ministrów zaakceptowała pomoc dla poszkodowanych rolników.

Pomoc będzie polegała na udzielaniu preferencyjnych kredytów, ewentualnym umarzaniu na wniosek rolnika, składek do KRUS, podatku rolnego czy rat czynszu dzierżawnego. Możliwe będzie też przesunięcie terminu spłat rat za ziemię nabytą od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Oprocentowanie kredytów preferencyjnych wynosi 1,5 proc. w skali roku dla rolników, którzy mają ubezpieczone 50 proc. upraw, a dla pozostałych 3 proc. - powiedział Kalemba. Dodał, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie tez udzielała gwarancji i poręczeń.

Minister przypomniał, że warunkiem otrzymania pomocy jest poniesienie więcej niż 30 proc. strat w uprawach lub zwierzętach gospodarskich w stosunku do produkcji z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody. Zaznaczył, że jednocześnie uproszone zostały ponadto zasady ubieganie się o kredyty na wznowienie produkcji rolnej.

Pomoc rządu będzie polegała też na dopłacie po 100 zł do hektara zniszczonych spraw i 10 zł do metra kwadratowego szklarni czy tunelu.

Słowa kluczowe: gradobicie, deszcz, straty, rolnicy, kalemba
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE