Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Copa-Cogeca o owocach i warzywach w EU

2012-11-12 08:00

Przedyskutowano takie punkty jak ocena projektu stanowiska w sprawie reformy sektora warzyw i owoców, konsultacja społeczna w sprawie gospodarki opartej na bioproduktach, analiza poprawek kompromisowych Parlamentu Europejskiego obejmujących sektor warzyw i owoców, program owoce w szkołach: sprawozdanie z oceny oraz przygotowanie posiedzenia grupy doradczej.

Na początku posiedzenia uczestnicy omówili punkt dotyczący analizy poprawek kompromisowych Parlamentu Europejskiego obejmujących sektor warzyw i owoców. Zgłoszonych zostało 2300 poprawek. Komitet Copa przygotowując ogólne stanowisko, podkreślił szczególnie dwa elementy: normy handlowe oraz artykuły obecnej jednolitej WOR. Głosowanie w tej sprawie odbędzie prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Kolejnym punktem spotkania była reforma systemu dopłat w sektorze warzyw i owoców. Reforma rozpoczęła się w marcu 2012 r., wtedy Komisja spotkała się z państwami członkowskimi i podkreśliła, ze należy przyspieszyć reformę. Warto przypomnieć, że czerwcu przeprowadzono w tej sprawie konsytuacje społeczne,  a następnie przedstawiono 8 opcji. Komitet Copa opowiada się za instrumentami wspierającymi krótkie łańcuchy dostaw oraz wsparcie dla biogospodarki.

Podczas spotkania poinformowano, że dla programu „Owoce w szkołach”, budżet wzrośnie z 90 do 150 milionów, co jest bardzo pozytywne. Delegat z Francji podkreślił, że działania dotyczące programu „Owoce w szkołach” są w pewnym sensie instrumentem edukacyjnym. Jeśli chodzi o rolnictwo ekologiczne, została utworzona grupa techniczna, która zajmuje się oceną produkcji warzyw w szklarniach. Pani Cynthia Benites podkreśliła, że zadaniem  grupy ekspertów jest opracowanie sprawozdania na temat ekologicznej produkcji szklarniowej. Poinformowała ona również, że Komisja Europejska chce zwiększyć harmonizację w zakresie stosowania przepisów na szczeblu unijnym. Komisja przedstawi definicję upraw szklarniowych, a  jeśli chodzi o materiał nasadzeniowy, Komisja zastanowi się, jakie substancje będą dozwolone.

Kolejne spotkanie Copa-Cogeca odbędzie się dzisiaj tj. 12 listopada br

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE