Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Agrest – i znów marny sezon?

2019-06-12 13:27

W tym roku sezon agrestu ruszył w Polsce z opóźnieniem, ale i tak zapowiada się on dość nieciekawie z punktu widzenia producentów. Wszystko bowiem wskazuje na to, że czeka ich powtórka scenariusza z zeszłego roku.

A zeszły rok dla producentów agrestu był bardzo zły, z mocno ograniczonym popytem oraz bardzo niskimi cenami. Przypomnijmy, że ceny skupu agrestu zbieranego mechanicznie były przez cały zeszłoroczny sezon na poziomie 0,50 – 0,60 zł/kg. Dla porównania przywołajmy ceny jeszcze wcześniejsze. W 2017 za taki agrest płacono aż 3,00 zł/kg! W 2016 roku, który był sezonem „normalnym” (ani nie poza dobrym, ale też i nie złym) było to 1,35 zł/kg.

W tym roku pierwsze oferty na skup agrestu zbieranego mechanicznie pojawiły się w zeszłym tygodniu. I znów było to 0,50 – 0,60 zł/kg (Wielkopolska i woj. łódzkie). W tygodniu bieżącym nie ma pod tym względem żadnej poprawy.

Również w segmencie agrestu zbieranego ręcznie sytuacja nie wygląda dobrze. Ceny są na poziomie 4,00 – 4,50 zł/kg. Na lokalnych giełdach sięgają 5,00 zł/kg. To poziom analogiczny do początku zeszłorocznego sezonu (który jednakowoż zaczął się wcześniej). Rok temu ceny w czerwcu mocno dołowały i wiele wskazuje, że w tym roku będzie podobnie, bo zainteresowanie agrestem jest ograniczone.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE