Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jakie ceny ananasów?

2019-05-24 17:56

Maj to czas, w którym na polskim rynku owoców szybko przewagę zdobywają krajowe owoce sezonowe. Przede wszystkim truskawki, ale zaraz będą też czereśnie, a potem różnorodność będzie jeszcze większa. W takim okresie owoce egzotyczne schodzą oczywiście na dalszy plan w codziennych wyborach polskich konsumentów. Ale mają one, w tym również ananasy, swoich stałych, wiernych fanów.

Handel ananasami w hurcie zatem trwa w najlepsze, chociaż faktycznie jego natężenie jest teraz mniejsze. A jak jest z cenami tych owoców? Ananasy sprowadzane z Kostaryki (takie bowiem dominują na rynku polskim i generalnie europejskim) ostatnio nieco potaniały. Z tym, że należy mieć na uwadze, że ten spadek cen był tylko powrotem do sytuacji wcześniejszej – z drugiej połowy kwietnia.

W hurcie ceny kostarykańskich ananasów w ofertach importerów to obecnie 6,00 – 8,00 zł/szt. za owoce kalibru 6 (czyli te duże). Cena średnia 7,00 zł/szt. oznacza, że mamy dość typowy sezon. Nie jest nadmiernie tanio, bo w 2017 roku, w końcu maja ceny były na poziomie 5,00 – 6,50 zł/szt., a rok temu 6,00 – 7,00 zł/szt., z tym że szybko spadły w czerwcu do 5,00 zł/szt. W ostatnich dwóch latach podaż ananasów była wyraźnie powyżej średniej. Jednak nie jest też obecnie tak drogo, jak w 2016, roku „ananasowej posuchy”, kiedy ceny zamiast spadać w lecie, to rosły i generalnie oscylowały w tym okresie sezonu wokół poziomu 8,00 – 10,00 zł/szt., a były i takie okresy, że cena za sztukę przekraczała pułap 15,00 zł.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE