Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Banany nie są tanie, a mogą jeszcze zdrożeć

2020-01-27 13:42

Polska to jeden z największych na świecie importerów bananów. W 2018 roku znalazła się w gronie 15 państw-importerów tych owoców. Do naszego kraju trafiły wówczas banany o wartości 319,6 mln USD (2 procent światowego importu).

 Szczególnie w zimie banany odgrywają ważną rolę w owocowej diecie polskich konsumentów i są bezpośrednimi konkurentami jabłek. Dlatego istotne są poziomy cen tych owoców i  relacje cen bananów do cen jabłek właśnie.

W tym sezonie, od jesieni ceny bananów pozostawały relatywnie stabilne, ale też i dość wysokie. Teraz zmieniło się to o tyle, że ceny są nieco wyższe, ale i tak są względnie niskie w porównaniu z poprzednimi sezonami. Zazwyczaj bowiem banany startują z niższych poziomów cenowych, a na jesieni i zimą drożeją.

Oznacza to, że przed nami może być okres takiej opóźnionej zwyżki. Obecnie ceny hurtowe w ofertach importerów to dla bananów z Ameryki Południowej lub Środkowej najczęściej przedział 3,60-4,60 zł/kg. Patrząc na poprzednie lata można oczekiwać dalszego wzrostu cen, ale średnia nie powinna przekroczyć 5 zł/kg. Nie ma w tym sezonie na szczęście tak kryzysowej sytuacji podażowej, która na przykład w marcu 2018 roku wypchnęła hurtowe ceny bananów na poziom 5,90 zł/kg (średnio).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE