Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ceny bananów zgodnie z oczekiwaniami

2019-01-09 13:06

Na początku nowego roku pisaliśmy na łamach portalu www.fresh-market.pl o pewnych turbulencjach związanych z produkcją bananów w Ameryce Środkowej i Południowej. Problemy te przełożyły się na znaczący spadek podaży bananów u europejskich importerów, a w konsekwencji na wzrost cen.

Podobnego kierunku w rozwoju sytuacji można było oczekiwać i na polskim rynku hurtowym. Kolejne dni stycznia potwierdziły zwyżkowe prognozy dla cen bananów. Tak w dużym, jak i w małym hurcie banany z Ameryki zaczęły drożeć, przy czym na razie była to już seria zmian – korekt dostosowujących ceny do bieżącej podaży. Po stronie popytowej rynku nie było natomiast zmian, które by wsparły ten proces.

Ceny bananów w dużym hurcie przeszły od początku roku z przedziału 2,90 – 4,60 zł/kg do  przedziału 3,40 – 4,70 zł/kg, czyli wzrosły o 16 procent. Wydaje się, że to jeszcze nie koniec tego trendu.

Pytanie co dalej? W zeszłym roku w styczniu zmiany bananów nie były tak duże. Na większą skalę zwyżka zaczęła się w okolicach 19 lutego i wyniosła średnią cenę w dużym hurcie z poziomu 4,20 zł/kg na 5,90 zł/kg, czyli o ponad 40 procent. Czy i tej zimy czeka nas tak duża zmiana cen tych owoców?

Słowa kluczowe: banany, ceny bananów, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE