Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Nadciąga kryzys na światowym rynku bananów?

EastFruit już wielokrotnie pisał, że jedną z pierwszych ofiar koronawirusa w branży produkcyjnej był banan.

Ponadto, według ekspertów tego portalu, ceny bananów nie wzrosły w Azji Środkowej, co doprowadziło do gwałtownego spadku sprzedaży. Spadający popyt na banany jest nadal odczuwalny w Rosji, Gruzji i wielu innych krajach regionu.

Ekwador jest jednocześnie największym na świecie eksporterem bananów, który zapewnia większość dostaw tych owoców do krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Dlatego dzisiaj oferujemy tłumaczenie wywiadu dyrektora ekwadorskiego stowarzyszenia eksporterów bananów Acorbanec, Richarda Salazara dla Fruitnet na temat tego, jak sektor bananów w Ekwadorze radzi sobie z problemem koronawirusa i jak wirus wpłynął na działalność bananów.

Richard, Chiny stają się coraz ważniejszym rynkiem dla bananów z Ekwadoru. W jakim stopniu epidemia koronawirusa wpłynęła na eksport bananów do Chin?

Richard Salazar: Decyzja o przedłużeniu chińskiego Nowego Roku o 10 dni doprowadziła do całkowitego zatrzymania portów, banków, ceł itp. To z kolei doprowadziło do całkowitej niepewności do 7 lutego. Pojemniki z bananami utknęły w różnych portach przez dwa do trzech tygodni lub dłużej, a my nie otrzymaliśmy płatności za ostatnie dwa tygodnie 2019 roku i pierwsze tygodnie 2020 roku.

W związku z tym przez prawie dwa tygodnie banany w ogóle nie były wysyłane do Chin. Jednak od 10 lutego płatności zostały wznowione, a nasi klienci poprosili nas o przesłanie owoców w ramach umowy - w rzeczywistości poprosili nas nawet o przesłanie większej liczby owoców niż oczekiwano.

Z logistycznego punktu widzenia jakie problemy napotkałeś?

R.S. Paraliż chińskich portów doprowadził do niedoboru kontenerów. Kilka linii żeglugowych już nałożyło dodatkową opłatę za przeładunek kontenerów, które utknęły w portach Szanghaj, Sinan, Ningbo - od 1200 do 1250 USD za każdy kontener.

W marcu niektóre firmy żeglugowe ogłosiły, że nie będą obsługiwać tego rynku z powodu braku kontenerów. Prawda jest taka, że ​​mamy do czynienia z niedoborem zdolności przewozowych bananów.

Jakie inne rynki zostały dotknięte lub czy spodziewasz się, że zostaną one dotknięte w nadchodzących tygodniach w miarę rozprzestrzeniania się epidemii?

RS: Niestety koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat, a wszystko stało się jeszcze bardziej skomplikowane. Bliski Wschód to nasz trzeci co do wielkości rynek. Ponieważ Turcja jednostronnie zamknęła swoje granice z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków koronawirusa w Iranie, oznacza to, że duża liczba bananów przechodzących przez turecki port Mersin w drodze do Iranu, Iraku i Syrii nie dociera już do konsumentów. Spowodowało to nagromadzenie i opóźnienie kontenerów w Turcji, a kilka kolejnych statków jest nadal w drodze. Nie mamy pojęcia, kiedy ta granica się otworzy.

Czy widzisz już znaczny spadek zamówień w innych częściach świata?

RS: Jak wspomniałem wcześniej, zamówienia w Chinach zostały wznowione. Jednak z powodu braku kontenerów oczekujemy 20-procentowego ograniczenia eksportu na ten rynek. Sytuacja na Bliskim Wschodzie pozostaje niepewna ze względu na dalsze blokowanie granicy tureckiej i wzrost liczby przypadków koronawirusa w Iranie.

Obserwujemy również spadek dostaw do Włoch po zamknięciu kilku miast. Wynika to jednak z problemów logistycznych, a nie z braku popytu. Włochy zmniejszyły już zakupy ekwadorskich bananów w ubiegłym roku o 48 procent w porównaniu z 2018 rokiem.

Jakie środki powinien podjąć sektor, aby złagodzić sytuację?

RS: Spotkaliśmy się z ministrami handlu zagranicznego i rolnictwa, aby podkreślić problem, przed którym stoimy, i konsekwencje dla ekwadorskiego eksportu. W szczególności podkreśliliśmy potrzebę stworzenia terminowych i elastycznych linii kredytowych dla eksporterów, aby złagodzić problem opóźnień w płatnościach i zapewnić im możliwość terminowej zapłaty producentom i dostawcom bananów. Zażądaliśmy również natychmiastowego i tymczasowego zastosowania uproszczonego systemu zwrotu podatku.

Jakie będą konsekwencje dla sektora bananów, jeśli epidemia będzie się nadal rozprzestrzeniać?

RS: To już jest ogólnoświatowy problem. Zamknięcie Chin zatrzymało produkcję i eksport z tego kraju, co doprowadziło do spadku cen towarów takich jak ropa, co z kolei wpłynęło na gospodarki krajów takich jak Rosja i Bliski Wschód. Rosja jest drugim co do wielkości rynkiem bananów z Ekwadoru i już zdewaluowała swoją walutę. W Europie euro również uległo dewaluacji w porównaniu do dolara, co również negatywnie wpływa na nasz eksport.

Jeśli wirus będzie się nadal rozprzestrzeniał, jeszcze bardziej skomplikuje logistykę bananów i zmniejszy popyt na nie.

Czy opracowałeś plan reagowania kryzysowego na wypadek, gdyby kryzys się przeciągał?

RS: Po pierwsze, ciężko pracujemy, aby zmniejszyć nagromadzone ilości towaru do eksportu i aktywować linie kredytowe dla producentów i eksporterów w Ekwadorze, a także prosimy rząd o zapewnienie sektorowi zachęt podatkowych, jak wspomniano wcześniej.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE