Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Borówki – na razie bez wielkich przecen?

2019-06-26 19:09:46

Produkcja borówki wysokiej w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Przez pięć ostatnich lat zwiększyła się ona z 12,5 do 25,3 tys. ton. Wzrost w roku 2018 w stosunku do 2017 wyniósł aż 55 procent, co daje Polsce szóste miejsce na świecie i Rugie w Europie (dane podane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

Problem w tym, że produkcja borówek wzrasta nie tylko w Polsce. Bardzo mocno jest ona rozwijana na sąsiedniej Ukrainie oraz w wielu innych krajach europejskich od lidera – Hiszpanii poczynając a kończąc na Chorwacji i Gruzji.

Borówki zatem szybko przybywa, a jednak wydaje się, że rynek europejski w ogólności, a polski w szczególności wciąż dalekie są od wysycenia tym owocem. Co prawda producenci patrząc na to, co się dzieje, na przechodzenie od produkcji jabłek do owoców miękkich, wyrażają obawy o przyszłość i poziom cen oraz opłacalność w kolejnych sezonach, ale na razie ceny pozostają relatywnie wysokie.

A w bieżącym sezonie nawet wyższe niż w poprzednich, co oczywiście jest pochodną niekorzystnych warunków pogodowych. jak pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl w zeszłym tygodniu ceny borówek deserowych w hurcie dość dynamicznie spadały i na początku tygodnia bieżącego znalazły się w przedziale 20,00 – 34,00 zł/kg. Ale w bieżącym tygodniu ceny były o wiele bardziej stabilne i obecnie znajdują się w przedziale 20,00 – 32,00 zł/kg i jest to średnio o około 30 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Pytanie co dalej? Sezon wciąż jest w swojej początkowej fazie i dostępność borówki będzie rosła. Szczytu podażowego można się spodziewać w połowie lipca, ale tak tanio jak rok temu (średnia 10,00 zł/kg dla borówki deserowej w dużym hurcie) nie będzie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE