Borówki importowane podrożały, czy to wskazówka dla cen w sezonie krajowym?
Hurtowe ceny importowanych borówek amerykańskich znajdowały się, w trzeciej dekadzie maja, w trendzie wzrostowym. Co prawda jest to dość typowa tendencja dla tej fazy sezonu, jako że w omawianym okresie szczyt sezonu w Hiszpanii jest już wyraźnie wspomnieniem i generalnie podaż tych owoców zaczyna maleć.
źródło: http://www.juntadeandalucia.es
Ale warto zauważyć, iż w tym sezonie ceny borówek w Hiszpanii są generalnie wyższe niż w poprzednich latach. Oczywiście za wyjątkiem cen z sezonu zeszłorocznego, gdy owoców tych było mało i były drogie. Widzimy to na naszym pierwszym wykresie przedstawiającym ceny średnie borówek (dla producenta). Są to oczywiście ceny w euro za kilogram.
Tam wzrost trwał krótko i potem wrócił trend spadkowy (wyniósł on 12 procent), ale jak wspomniano wyżej, i tak średnia jest wyższa niż w tym samym okresie przed dwoma czy trzema laty. I to sporo wyżej. W relacji do końca maja 2022 roku mamy bowiem +42 procent, a w relacji do końca maja 2021 roku to +11 procent. Co więcej, krzywe z poprzednich lat pokazuję, że należy oczekiwać dalszego wzrostu cen tych owoców i w bieżącym sezonie.
Na polskim rynku hurtowym ten wzrost cen borówek importowanych dokonał się w trzeciej dekadzie maja i wyniósł 29 procent. Potem też przyszła korekta, choć niewielka. W rezultacie ceny w dużym hurcie są teraz w przedziale 22,00-38,00 zł/kg, zależnie od jakości, kalibru i przede wszystkim opakowania. Jak widać na drugim wykresie (opartym na notowaniach z naszego redakcyjnego monitoringu cenowego fresh-market.pl), jest to znacząco drożej niż dwa lata temu i tylko niewiele taniej niż w zeszłym roku.
Czy ten zwyżkowy trend, i co chyba istotniejsze- fakt, iż importowane borówki są droższe niż wielu poprzednich sezonach, może być wskazówką na to, że krajowe borówki zaczną swój sezon pod mniejszą presją podaży owoców importowanych? To prawdopodobne, choć trzeba pamiętać że podaż importu to nie jedyny czynnik.
Ale drugim czynnikiem, który może działać w tym samym kierunku, jest spodziewany gorszy zbiór krajowej borówki z powodu przymrozków. Tylko czy gorszy będzie oznaczać też niższy? Z borówką niekoniecznie, bo nasadzeń wciąż przybywa (nie tak dynamicznie jak w poprzednich latach, ale trend pozostał rosnący). Widać to było rok temu, gdy przy słabszych plonach, cena na starcie sezonu borówki krajowej była podobna jak rok wcześniej. W okolicach 16-20 czerwca 2023 roku notowania borówki wysokiej z krajowych zbiorów były w naszym monitoringu redakcyjnym na średnim poziomie 35,00-37,00 zł/kg. W tym roku sezon wystartuje nieco wcześniej i jeśli cena będzie podobna, to będzie można mówić o nie najgorszym początku kampanii.
Zobacz więcej: news