Będzie mało czereśni?
Kwietniowe i majowe przymrozki mocno dały się we znaki również sadom czereśniowym. Oczywiście, jak to w przypadku przymrozków bywa, skala strat jest bardzo zróżnicowana. Nawet na terenie jednej gminy różnice bywają spore. Ale w tym roku pogoda była bardzo niekorzystna, bo mroziło przez wiele nocy z rzędu w tych samych rejonach kraju.
Stąd mamy do czynienia z uszkodzeniami przymrozkowymi w skali nawet ponad lokalnej, a w zasadzie wiemy już, że w różnym stopni plony czereśni ucierpiały w całym kraju. Jak się wydaje na chwilę obecną, najmocniej ucierpiały one w południowo-wschodniej części kraju oraz, co szczególnie istotne ze względu na skoncentrowanie upraw, w województwie dolnośląskim. Na Mazowszu straty będą mniejsze, choć i tu – zwłaszcza na terenach położonych w zagłębieniach i blisko cieków wodnych, są one znaczące.
Pytanie, jak mocno ucierpią w tym roku zbiory czereśni. Ze będą niższe niż zeszłoroczne 71 tys. ton, to pewne. Ale czy spadek będzie tak duży, abyśmy znaleźli się na pułapie sprzed 3-4 lat i zeszli poniżej 50 tys. ton? Zobaczymy.
Kolejna kwestia to wpływ niższych zbiorów czereśni w Polsce na ich ceny. Sporo producentów uważa, że musi być drożej, a nawet znacząco drożej niż w zeszłym roku (który wcale nie był taki tani dla deserowych czereśni). To oznaczałoby ceny powyżej 20,00 zł/kg na starcie regularnego sezonu hurtowego w czerwcu i średnią w okolicach 15,00 zł/kg, a w każdym razie powyżej 13,00 zł/kg do końca czerwca właśnie.
Pytanie, czy te oczekiwania są realne w świetle napływającego do nas importu. Niestety, ceny importowanych czereśni (teraz główna ich masa pochodzi z Serbii i jest ona uzupełniana przez owoce z Hiszpanii) są wyraźnie niższe niż rok temu. Może nie wszystkich, ale właśnie tych tańszych, serbskich. W lokalnym hurcie zaczynają się one od 13,00 zł/kg Ceny najładniejszych, najgrubszych owoców hiszpańskich, oferowanych w wytłoczkach sięgają 50,00-55,00 zł/kg. Ten górny pułap jest porównywalny do zeszłorocznego, ale dolna granica przedziału jest znacząco niższa rok do roku. Wtedy ceny zaczynały się bowiem od 30,00 zł/kg.
Oznacza to, że presja na ceny owoców krajowych będzie większa niż rok temu. I nawet przy dużo niższej podaży polskich czereśni, mogą one tej presji nie wytrzymać. Analogicznie, jak obserwujemy to na rynku truskawek. Możemy mieć więc dynamiczny spadek cen krajowych czereśni w pierwszej części sezonu, ale z dość szybkim zakończeniem tej fazy i drogą końcówką kampanii.
Zobacz więcej: news
Raport cen czereśni na rynku Bronisze - Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA w Broniszach z dnia 20 maja 2024
Więcej informacji na temat cen czytaj dalej