Turecki rynek wiśni i czereśni
Turcja jest światowym liderem w produkcji wiśni i czereśni a trzecim co do wielkości ich eksporterem na świecie. Zdaniem lokalnych eksporterów w najbliższych latach kraj ten ma ogromną szansę na zajecie również pozycji lidera w eksporcie tych owoców. Wiśnie i czereśnie eksportowane są niemal do wszystkich państw na całym świecie, jednak największym ich importerem są kraje Dalekiego Wschodu.
W minionym roku łączne zbiory wiśni i czereśni przekroczyły 535,0 tys. ton. Tuż za Turcją na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone z wynikiem 345,0 tys. ton, a na kolejnym miejscu Chiny z produkcją wynoszącą około 220,0 tys. ton.
W przypadku eksportu tych owoców największe ich ilości wysyłane są z USA - w minionym roku to 85,0 tys. ton, następnie Chile – 80,0 tys. ton oraz na trzecim miejscu już wspomniana Turcja z eksportem wynoszącym 69,0 tys. ton.
Wartość wyeksportowanych w 2015 roku z Turcji wiśni i czereśni to 122,0 mln USD, a największym ich odbiorcą był rynek rosyjski z wartością 22,0 mln USD. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy z zakupami o wartości 18,0 mln USD, a na trzecim Irak – 14,5 mln USD.
A jak wynika z najnowszych danych coroczna produkcja owoców i warzyw w Turcji ogółem, kształtuje się na poziomie 47,5 mln ton, z czego około 6,0 – 7,0 mln ton kierowane jest do przetwórstwa, a około 2,5 – 3,0 mln ton eksportowane. Najbliższe lata to plan wzrostu eksportu nawet trzy, czterokrotnie. Obecnie największymi importerami tureckich owoców i warzyw są Chiny, Indonezja, Malezja, Australia oraz Japonia i Tajwan. Na potencjalny wzrost należy liczyć także ze strony państw unijnych.
Zobacz więcej: Czereśnie
Węgry: zapowiada się dobry sezon wiśniowy
czytaj dalej
Hiszpania: słaby początek sezonu czereśniowego
czytaj dalej
Unijny rynek wiśni i czereśni
czytaj dalej