Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ukraina – rozpoczął się sezon czereśni

Mimo wiosennych przymrozków i niesprzyjających warunków pogodowych sezon czereśni na Ukrainie właśnie się rozpoczyna, pisze portal APK-Inform: Warzywa i owoce. W tym tygodniu pierwsze partie wczesnych odmian czereśni z regionu Chersonia, Nikołajewa, Zaporoża i Zakarpacia weszła na rynek ukraiński.

Handel krajowymi czereśniami rozpoczął się w tym samym okresie, co rok wcześniej, a obecnie sprzedaż odbywa się wyłącznie w małym hurcie w cenach 55–70 UAH/kg (2,05–2,60 USD/kg; 8,35-10,63 zł/kg) w zależności od jakości. Jednocześnie producenci twierdzą, że większe ilości krajowych czereśni nie trafią do sprzedaży wcześniej niż na początku czerwca, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe.

„Warto zauważyć, że wielu producentów czereśni martwi się deszczami, które są obserwowane na całej Ukrainie od początku tygodnia. Tak obfite opady mogą niekorzystnie wpływać zarówno na wielkość zbioru, jak i jego jakość. W bieżącym sezonie sytuację komplikuje już fakt, że na sady czereśniowe znaczny wpływ miały wiosenne przymrozki, w wyniku czego plony brutto będą znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Te przymrozki doprowadziły już do utraty 90 procent plonu wczesnych odmian czereśni i negatywnie wpłynęły także na późne odmiany, a jakość obecnie sprzedawanych owoców jest poniżej średniej ”, powiedział Aleksander Chorew, szef projektu APK-Inform: Warzywa i warzywa owoce".

Przypomnijmy, że rok wcześniej pierwsze dostawy czereśni na rynek rozpoczęły się prawie w tym samym okresie, co w tym sezonie. Ceny jakie wówczas obowiązywały znajdowały się w przedziale 35-40 UAH/kg (1,30-1,49 USD/kg; 5,32-6,08 zł/kg po obecnym kursie średnim), czyli przeciętnie o 39 procent taniej niż obecnie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE