Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Lato to nie czas grejpfrutów, ale…

2020-09-14 10:00

Szczyt sezonu importu grejpfrutów to przełom starego i nowego roku. Największe ilości tych owoców są sprowadzane do Polski właśnie w grudniu i styczniu. Lato to zdecydowanie czas najmniejszego zainteresowania Polaków grejpfrutami. Na przykład w zeszłym roku w okresie czerwiec-sierpień zaimportowano ich do Polski tyle co w samym grudniu.

Wyższemu popytowi na grejpfruty w lecie nie sprzyja zarówno duża obfitość relatywnie tanich krajowych owoców sezonowych, jak i fakt, że w tym czasie większość importu pochodzi z daleka, głównie z RPA, co wpływa na wzrost cen grejpfrutów.

Jednak należy zauważyć, że bieżący rok jest nietypowy również jeśli chodzi o handel grejpfrutami. Co prawda popyt na nie w lecie spadł, ale i tak pozostał wyższy niż zazwyczaj w tym okresie. A już w pierwszych miesiącach 2020 roku był on bardzo wysoki, w dodatku od marca podwyższyła go obawa przed pandemią, jako że wszystkie cytrusy zaczęły się wówczas cieszyć bardzo dużym popytem. W marcu 2020 roku import rok do roku wzrósł w konsekwencji aż o 75 procent.

W tym roku również ceny grejpfrutów nie były rekordowo wysokie, choć nie należały do najniższych. Obecnie są one dość stabilne i w hurcie, w ofertach importerów wynoszą od 4,00 zł/kg do 6,50 zł/kg. Nie jest to mało i z pewnością dla wielu konsumentów ceny w sklepach są wysokie, ale po pierwsze trzeba pamiętać, iż teraz jest taniej niż choćby rok temu (średnia 5,25 zł/kg wobec 5,75 zł/kg). Po wtóre tego lata owocom importowanym generalnie, a więc i grejpfrutom, sprzyjały wysokie ceny krajowych owoców deserowych, a zwłaszcza jabłek.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE