Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Zainteresowanie belgijską gruszką?

2013-10-11 18:50

Choć na polskim rynku dominują obecnie gruszki krajowe, rozchodzą się one jak ciepłe bułeczki i w niektórych regionach Polski zaczyna już ich brakować. Większe firmy eksportowe i grupy producenckie część gruszek zagazowała w KA, reszta sprzedawana jest na bieżąco.

Eksporterzy uważają, że przy tak dużym popycie na polskie gruszki może ich niedługo zabraknąć, a te które zostaną na rynku, głównie u mniejszych producentów handlujących na giełdach, szybko przestaną nadawać się do handlu międzynarodowego.

To skłoniło eksporterów do refleksji nad sytuacją gruszek importowanych. Niezaprzeczalnym jest fakt, że produkcja gruszek w południowozachodniej Europie będzie w tym roku znacznie wyższa w porównaniu do zeszłorocznej – w Belgii o 8 proc., w Holandii o 34 proc., a we Francji o 23 proc. Wciąż jednak patrząc na przestrzeni ostatnich kilku lat zbiory w tych krajach będą niższe od tych z lat 2010 – 2011.

Plany eksporterów dotyczące zakupu belgijskich czy holenderskich gruszek celem reeksportu, mogą okazać się zatem nie do zrealizowania ze względu na ceny tych owoców. Na razie ceny gruszek importowanych z Belgii oscylują w granicach 3,80 – 5,00 zł/kg, a to jeszcze znacznie za drogo.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE