Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Dobry sezon dla producentów gruszek

Polska generalnie nie jest liczącym się producentem gruszek w Europie. Z produkcją na poziomie 50 – 60 tys. ton nie ma szans konkurować z takimi krajami jak Włochy, Hiszpania czy Holandia, które produkują po kilkaset tysięcy ton gruszek rocznie. Niska produkcja wpływa na wielkość eksportu tych owoców, który wynosi zaledwie kilkanaście tysięcy ton rocznie (w roku 2011 było to dokładnie 11,0 tys. ton, z czego do Rosji – największego naszego odbiorcy owoców, wyeksportowano ok. 7,7 tys. ton, a na Ukrainę 2,2 tys. ton). Większość polskich gruszek trafia na rynek krajowy.
 

Kłopoty produkcyjne „gruszkowych” potęg w Europie

W porównaniu do produkcji jabłek, produkcja gruszek w Europie jest znacznie mniejsza, jednak są kraje, które mogą się poszczycić zbiorami dochodzącymi nawet do 1 miliona ton rocznie. Największą potęgą „gruszkową” w Unii Europejskiej są bezapelacyjnie Włochy, które w 2011 roku zebrały łącznie 916 tys. ton gruszek. Na drugim miejscu w 2011 roku uplasowała się Hiszpania z produkcją na poziomie 461 tys. ton. Na trzecim miejscu w omawianym sezonie była Holandia ze zbiorami gruszek w wysokości 336,0 tys. ton. Belgia w 2011 wyprodukowała 296,0 tys. tych owoców. Ogólnie rzecz ujmując rok 2011 był jednym z najlepszych sezonów pod względem wielkości produkcji w tych krajach. Kolejny sezon – 2012, przyniósł jednak niemiłą niespodziankę. Wyjątkowo mroźna zima, przymrozki wiosenne, ulewne deszcze i inne anomalia pogodowe nawiedzające te kraje ograniczyły zbiory gruszek o wiele tysięcy ton. We Włoszech w roku 2012 zebrano zaledwie 717,0 tys. ton gruszek, tj. o 22 proc. mniej jak przed rokiem. W Hiszpanii zbiory wyniosły 349,0 tys. ton, czyli o 24 proc. mniej w porównaniu do roku 2011, a w Holandii tylko 208,0 tys. ton, co oznacza, że były aż o 38 proc. mniejsze niż w roku 2011. Generalnie w ubiegłym roku zbiory gruszek w Europie były o 18 proc. niższe (dane wg WAPA). Polska jednak jako jeden z nielicznych krajów w 2012 roku odnotowała wzrost produkcji gruszek. Było on co prawda niewielki, bo zaledwie 3 proc. i ogólnie produkcja w tym kraju wyniosła w omawianym sezonie 65,0 tys. ton (dane wg GUS).
 

Dobry sezon dla producentów gruszek w Polsce

Sytuacja na arenie europejskiej nie pozostała bez wpływu na rynek polski. Od początku sezonu „gruszkowego” w 2012 roku polskie gruszki cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony rosyjskich odbiorców. Firmy eksportowe kupowały w dużej ilości Faworytkę oraz Pattena płacąc za te odmiany nawet do 2,00 zł/kg netto, w nieco wyższych nawet cenach skupowana była Konferencja i Lukasówka. Prawdziwa jednak wojna o owoce zaczęła się na początku listopada, gdy zaczęły one znikać, a owoce z zachodniej Europy weszły na rynek w tak horrendalnych cenach, że Rosjanie zaczęli „łapać się za kieszeń”. W grudniu holenderska Lukasówka oferowana była rosyjskim odbiorcom w cenie około 1,00 euro za kilogram (cena za same owoce, bez transportu), Konferencja była jeszcze droższa, bo jej cena dochodziła do 1,20 euro/kg. Jakość oferowanych owoców była przy tym niewspółmiernie niska do ceny.

Polskie owoce stały się towarem pożądanym, a eksporterzy zaczęli dwoić się i troić by sprostać zamówieniom. Za ładne owoce gotowi byli zapłacić nawet 2,80 zł/kg netto. Sadownicy, którzy przetrzymali gruszki w chłodni nie mieli większego problemu ze zbytem. Obecnie wciąż niektóre firmy próbują usilnie kupić Lukasówkę czy Konferencję z chłodni KA, choć rosyjscy odbiorcy stracili nadzieję na zakup owoców w Polsce.
 

Słaby sezon dla importerów gruszek

Import gruszek do Polski, w przeciwieństwie do eksportu to w tym sezonie „ciężki kawałek chleba”. Importerzy uważają, że tegoroczny sezon jest wręcz fatalny na handel gruszkami. Słabe zbiory w zachodniej Europie nie pozostają bez wpływu na ceny owoców w Polsce. Owoce są bardzo drogie, a przy tym słabej jakości, przez co popyt na nie jest mizerny. Próbują nie mniej jednak sprowadzać do Polski holenderską Konferencją, którą ze względu na cenę zakupu, zmuszeni są oferować w cenie o 50 proc. wyższej jak rok temu (w sezonie 2011/2012 gruszki odmiany Konferencja z Holandii kosztowały średnio 3,30 zł/kg, w tym sezonie – 2012/2013 cena często przekracza 5,00 zł/kg w hurcie).  

Zobacz więcej: Gruszki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE