Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Chile: wzrost eksportu jabłek

Chilijskie zbiory jabłek w sezonie 2012/2013 (sprzedaż owoców w 2013 roku) będą nieco mniejsze w porównaniu do poprzedniego sezonu, jednak mimo wszystko eksport może być o ok. 5 proc. wyższy i wynieść nawet 800.000 ton, czyli dokładnie tyle samo co w roku 2011. Nie pobije on jednak rekordu z 2010 roku, kiedy to wywieziono z Chile 840.000 ton jabłek.

Prognozy wyższego eksportu opierają się na danych chilijskiego urzędu celnego. Według tego źródła w okresie od stycznie do lipca z Chile zostało wywiezionych o 5 proc. jabłek więcej jak w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Najważniejszą odmianą eksportową w Chile jest Gala Royal i w okresie od stycznia do lipca br. jej eksport wyniósł 45 proc. W 2012 roku było to ogółem 42 proc. Granny Smith w 2012 roku znalazł się na drugim miejscu i jego eksport w ujęciu ilościowym wyniósł 15 proc. Odmiany Richared (sport odmiany Red Delicious) wywieziono w tym czasie 12 proc., Fuji 8 proc., a Breaburn 2 proc. (wykres 1).

Największym odbiorcą chilijskich jabłek są Stany Zjednoczone. Na drugim miejscem pod względem wielkości zakupu uplasowała się Holandia i to ona w ostatnim czasie znacznie zwiększyła import jabłek z Chile.

Według danych chilijskiego urzędu celnego w okresie od stycznia do lipca br. do Holandii trafiło o 50 proc. jabłek więcej jak w przeciętnym sezonie. Zgodnie z danymi Eurostatu była to wielkość o ok. 30 proc. wyższa, jednak jak widać po danych celnych, eksport jabłek do Holandii był wyższy niż podaje Eurostat.

Co ciekawe, sprzedaż chilijskich jabłek do Holandii rośnie, spada natomiast sprzedaż tych owoców do krajów sąsiednich, takich jak Kolumbia, Ekwador, Peru, Wenezuela, Brazylia i Boliwia. Mniej jabłek wyeksportowano także do Rosji, co potwierdzają dane rosyjskiego urzędu celnego i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Większy popyt na jabłka ze strony Zachodniej Europy, w tym głównie Holandii wpływa na ceny tych owoców, które są coraz wyższe. Według informacji podanych przez Eurostat, cena chilijskich jabłek w pierwszym półroczu br. roku była o jedną czwartą wyższa jak przed rokiem.

Gala Royal jest najważniejszą odmianą w handlu z Holandią. W 2012 roku eksport jabłek tej odmiany stanowił 23 proc. ogółu wyeksportowanych jabłek z tego kraju. Na drugim miejscu znalazł się Granny Smith (22 proc.), a następnie Breaburn (17 proc.) (wykres 2). Co ciekawe około połowy chilijskiego Breaburna corocznie eksportowane jest właśnie do Holandii.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE