Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Chile: większy eksport rodzynek

2013-09-16 17:22

Jak wynika z najnowszego raportu USDA, w sezonie 2013/2014 prognozy zakładają niewielki spadek produkcji w porównaniu do zeszłosezonowej wielkości i tak w bieżącym sezonie produkcja rodzynek wyniesie 76,0 tys. ton wobec 80,0 tys. ton.

Przypomnijmy, iż w przypadku rodzynek - Chile to szósty co do produkcji i czwarty co do eksportu kraj na świecie, a średniorocznie kieruje się do przetwórstwa około 270,0 tys. ton winogron, przy czym zdolności produkcyjne i przetwórcze w przypadku winogron przemysłowych szacowane są nawet na około 340,0 tys. ton.

W Chile winogrona kierowane do przetwórstwa w postaci rodzynek zbierane są w okresie od listopada do końca marca, a suszenie ich odbywa się w miesiącach letnich – przy czym proces ten w większości przypadków zachodzi w sposób naturalny za pomocą promieni słonecznych - winogrona wykładane są na otwartej przestrzeni i poddawane suszeniu na słońcu przez okres 15-20 dni lub suszone w specjalnych tunelach.

Około 95 proc. chilijskiej produkcji rodzynek kierowane jest na eksport, a jedynie pozostałe ilości wycofane z eksportu z powodu złej jakości kierowane są na lokalny rynek do bezpośredniej konsumpcji oraz do piekarni, cukierni czy jako dodatek do produkcji lodów. W sezonie 2013/2014 do konsumpcji na chilijskim rynku pozostanie około 2,5 tys. ton rodzynek, a około 74,0 tys. ton będzie wyeksportowane – dla porównania w poprzednim sezonie około 70,0 tys. ton stanowił eksport. Przede wszystkim chilijskie rodzynki wysyłane są do państw Ameryki Łacińskiej - w minionym roku najwięcej zaimportował Meksyk oraz Peru – łącznie ponad 13,0 tys. ton. Poza tymi krajami rodzynki kierowane są między innymi do USA, Wielkiej Brytanii czy Kolumbii i Rosji.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE