Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Czy można już podsumować sezon jabłek przemysłowych?

2014-01-07 14:56

Niższa produkcja jabłek przemysłowych
 
Tegoroczne zbiory jabłek zgodnie z danymi GUS wyniosły 3,086 mln ton, co oznacza, że były one wyższe od ubiegłorocznych o 7 proc. kiedy to zebrano 2,877 mln ton. Już teraz wiadomo, że szacunki Głównego Urzędu Statystycznego z ubiegłego roku nie pokryły się z rzeczywistością i zbiory były znacznie wyższe od przedstawionych przez GUS. Wszystko za sprawą ogromnych ilości jabłek zebranych z sadów zaniedbanych i przydomowych, które trafiły na przemysł. W sezonie 2012/2013 produkcja jabłek przemysłowych wyniosła około 2 mln ton. W bieżącym sezonie, zgodnie z pierwszymi prognozami do przetwórstwa trafi łącznie około 1,3 – 1,4 mln ton ogółem, czyli znacznie mniej jak rok temu.

 
Jabłek przemysłowych mniej, a co z cenami?
 
Ubiegły sezon mocno „przetrzepał” portfele przetwórców. Nawet oni nie spodziewali się, że wielkość produkcji jabłek przemysłowych osiągnie pułap 2 mln ton i kupowali surowiec oferując za niego sporo powyżej 50 groszy za kilogram. Ta „błoga nieświadomość przetwórców” dała sadownikom możliwość zarobienia przez większość sezonu około 45 – 50 groszy za kilogram. Jak na ubiegłoroczne realia i ilość jabłek przemysłowych było to naprawdę niemało. Dziś okazuje się, że miniony sezon nie pozostał bez wpływu na to co dzieje się w tym roku.



Wykres. Ceny skupu jabłek przemysłowych w miesiącach jesiennych (październik – listopad) w latach 2002 – 2013 (dane wg fresh-market.pl)
 

W 2013 roku, już na początku sezonu stało się jasnym, że nie ma co liczyć na niebotyczne ceny jabłek przemysłowych tak jak to miało miejsce w latach 2010 – 2011 i przetwórcy będą planowali „odkuć” się za kosztowny ubiegły sezon.
Sierpniowe ceny skupu przemysłu u pośredników – sporo poniżej 30 groszy za kilogram, dały do myślenia. Producenci mieli jednak nadzieję, że ze względu na niższe szacunki ilościowe jabłek przemysłowych, ceny odbiją jeszcze w górę. Tak się stało jednak na zbyt krótko i za mało intensywnie. Najwyższe ceny w sezonie 2013/2014 jabłka przemysłowe osiągnęły na przełomie września i października, a najwyższą ceną zanotowaną w omawianym okresie było 61 groszy (cena ze skupu, dla sadowników) – na Lubelszczyźnie. Na Mazowszu czy w okolicach Sandomierza można było dostać co najwyżej 57 – 58 groszy za kilogram, a w innych regionach było jeszcze taniej.
Jesienne ceny skupu ulegały sporym wahaniom, jednak po raz pierwszy zaczęły ostro spadać w dół w drugiej dekadzie listopada 2013. W weekend 9-10.XI.2013 ceny w skupach spadły aż o 16 proc. na kilogramie. W kolejnych tygodniach trend zniżkowy pogłębiał się.



Wykres. Ceny skupu jabłek przemysłowych w okresie sierpień 2013 – styczeń 2014 (dane wg fresh-market.pl)
 

Co będzie dalej?
 
Tendencja zniżkowa cen jabłek przemysłowych w kolejnych tygodniach może się jeszcze utrzymać. Już teraz ceny są o kilka groszy niższe w porównaniu do przełomu grudnia ’13 i stycznia ’14. Jeśli brać pod uwagę komentarze pośredników i determinację przetwórców w tym sezonie, można założyć, że to nie będzie jeszcze koniec obniżek. Już dziś pośrednicy w handlu mówią, że pod koniec bieżącego tygodnia (2. tydzień stycznia 2014 roku) lub na początku przyszłego tygodnia ceny w skupach spadną do 30 groszy za kilogram. Czy to już ostateczna cena na ten rok? Czy 30 groszy utrzyma się do maja? Na podwyżki nie ma już co liczyć, oby obyło się także bez kolejnych obniżek.
 

 

Zobacz więcej: Jabłka

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE