Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Czy przechowywanie jabłek się opłaca? Zdaniem ukraińskich ekspertów.

Ukraińscy analitycy podkreślają, że w tzw. krajach „rozwiniętych” cena hurtowa jabłek może być stabilna przez cały rok, więc nie da się tam tak naprawdę zarobić, tak jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie cena hurtowa jabłek w kwietniu jest średnio o 11 proc. niższa niż we wrześniu i październiku, tj. - w okresie zbiorów. Wynika to z faktu, że w kraju tym istnieje ogromna baza przechowalnicza i wiosną ceny spadają wraz z pojawieniem się jabłek z Chile i innych krajów półkuli południowej. Na Ukrainie istnieje również podobna tendencja.

Według analityków, 10 lat temu producenci, którzy trzymali jabłko do kwietnia, mieli możliwość zarobienia dodatkowych 1,5 USD za każdy kilogram. Oznacza to, że zarobili więcej na przechowywaniu niż średnia cena hurtowa za jabłko w kwietniu w ostatnich 3 sezonach. Przez 5 sezonów koszty utrzymania jabłek jednak wzrosły o 4,7 razy, a ogrodnik mógł zarobić już tylko około 0,3 USD za każdy kilogram, jeśli zdecydował się sprzedać jabłko nie w połowie września, ale w połowie kwietnia. W ubiegłym sezonie producenci, którzy trzymali jabłko do połowy kwietnia, otrzymywali średnio zaledwie 0,09 USD więcej za 1 kg niż w połowie września.

Jednocześnie eksperci podkreślają, że liczby te nie uwzględniają kosztów magazynowania, które obejmują energię elektryczną, siłę roboczą, odsetki od pożyczki za zamrożony kapitał obrotowy itd. które mogą wynosić od 4 do 10 centów USD za kilogram.

Należy przy tym także pamiętać, że magazynowanie bez strat jest niemożliwe. W idealnym przechowywaniu traci się od 2 do 3 proc. wagi jabłek, co nawet przy rekordowo niskich cenach z poprzedniego sezonu wynosi około 1 centów USD za kg. Ponadto średni koszt inwestycji w przechowywanie 1 kg jabłek w CWG wynosi około 1 USD, zatem różnica w cenie wynosi 9 centów.

W związku z tym możemy stwierdzić, że inwestycja w bazę przechowalniczą dla producenta z Ukrainy nie spłaca się w zasadzie w ogóle. Ponadto dane liczbowe wyraźnie pokazują, że liczba magazynów na Ukrainie jest już prawie wystarczająca na potrzeby tamtego rynku.

Zgodnie z prognozami ekspertów, różnica w cenie jabłek podczas zbiorów i po przechowywaniu w warunkach Ukrainy będzie stopniowo zrównana. Jednocześnie jednak, według analityków, stworzy to nie tylko możliwości zwiększenia krajowej konsumpcji jabłek, która nie będzie zbyt kosztowna nawet w kwietniu i maju, ale pozwoli także na rozszerzenie listy odbiorców ukraińskich jabłek.

 

Zobacz więcej: Jabłka

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem