Eksport jabłek mołdawskich do Rosji nie przekracza 15 proc. produkcji
Wielkość dostaw jabłek mołdawskich na rynek rosyjski nie przekracza 15 proc. pod względem wielkości produkcji ze względu na wysokie koszty logistyczne i wysokie cła. W tym sezonie zbiory jabłek w Mołdawii są o 30-40 proc. większe, co daje szanse na wzrost wwozu tych owoców na rosyjski rynek.
Przedstawiciel mołdawskiej firmy, która produkuje soki, warzywa w puszkach i dżemy, powiedział korespondentowi agencji prasowej Sputnik na wystawie żywnościowej World Food w Moskwie, że "Priorytetem dla nas jest Europa, rosyjski rynek pod względem sprzedaży w ciągu ostatnich 4-5 lat stanowił ostatnie miejsce, ponieważ Rosja wprowadziła cła na mołdawskie towary i byliśmy zmuszeni szukać nowych rynków zbytu. Wzrosły także koszty rosyjskiej logistyki", powiedział jeden z przedstawicieli firmy będącej członkiem Mołdawskiego Stowarzyszenia ds. Owoców, Savely Raisky.
Ponadto, zgodnie z wymogami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, proces certyfikacji produktów stał się zbyt skomplikowany, a jeśli wcześniejsi dostawcy mogli otrzymać niezbędne dokumenty w miejscu sprzedaży, teraz muszą one być przetwarzane w Moskwie.
"Dla klienta z Abakanu jest to, delikatnie mówiąc, niewygodne, poza tym, jeśli transportujesz w tym czasie owoce, mogą one w tym czasie się zepsuć", powiedział Savely Paradise. Według Isidora Brymana, dyrektora handlowego agrofirm, który dostarcza owoce wyłącznie na rynek rosyjski, tegoroczne zbiory są niemal dwukrotnie wyższe niż w roku poprzednim, co powinno przełożyć się na wzrost eksportu. Według Federalnej Służby Celnej Federacji Rosyjskiej, import jabłek z Mołdawii do Rosji w sezonie 2017/2018. przekroczył 260 tys. ton, co świadczy o około dwunastokrotnym wzroście w ciągu ostatnich trzech lat.
Zobacz więcej: Jabłka