Idared? Tak, ale w jakiej cenie
Sytuacja na rynku jabłek jest jaka jest, nie można jednak przecież usiąść i płakać, bo czas płynie nieubłaganie a jabłka to nie cegły - ich termin przydatności do handlu jest nie za długi. W przypadku Idareda może nieco dłuższy niż innych odmian, jednak i on powinien zacząć znikać z chłodni sadowników.
Czy w obecnych realiach można zatem sprzedać Idareda? Można, eksporterzy szukają jabłek tej odmiany, jednak inną kwestią stanowi cena jaką za nie proponują. Wysokie zbiory tej odmiany a tym samym i ogromne zapasy, sprawiają, że jest to najliczniej spotykana odmiana na rynku. Wysoka podaż Idareda przekłada się z kolei na cenę - Idared należy do grupy tzw. czerwoniaków, jednak w chwili obecnej cenowo jest wyodrębniony z tej grupy i jest najtańszym jabłkiem na polskim rynku. Co gorsze, w ostatnim czasie zaobserwowano dodatkowy spadek ceny dla Idareda średnio o 5 groszy za kilogram.
Dziś Idared w kalibrze 70+ z chłodni zwykłej (przechowalnia tylko w przypadku bardzo dobrej jakości owoców) skupowany jest w cenie od 60 do 70 groszy za kilogram, niektórzy za naprawdę dobry jakościowo towar płacą do 75 groszy/kg. Idared w tym samym rozmiarze z warunków KA skupowany jest od 70 do 80 groszy/kg.
Zobacz więcej: Jabłka
Trudny sezon dla producentów koncentratu jabłkowego?
Jabłkowe I love you
czytaj dalej
Ruszyli ze sprzedażą?
Łatwiejszy dostęp dla jabłek z UE na indyjskim rynku
czytaj dalej
Rosja: rekordowe ceny pomimo coraz wyższej produkcji
„Buraczki” w cenie
czytaj dalej