Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Idared wrócił do łask?

2013-04-02 11:39

Pomimo nieprzychylnych prognoz dla Idareda, odmiana ta znów wróciła do łask. Nie ma w chwili obecnej praktycznie żadnej firmy niezainteresowanej tą odmianą. Idared kupowany jest zarówno z chłodni zwykłej, jak i z kontroli – o większych i mniejszych wymaganiach jakościowych.

Wyraźnie widać, że eksport znów nabrał tempa co w ostatnim czasie zaczęło się nawet przekładać się na ceny. Po bardzo długim okresie stagnacji Idared w ostatnich dniach zdrożał średnio o około 10 groszy na kilogramie. Znów odmianę tą można sprzedać w cenie z przełomu stycznia i lutego – mianowicie po złotówce za kilogram.

Oczywiście 1,00 zł/kg netto eksporterzy płacą sadownikom za owoce z kontroli, lepsze jakościowo – w kalibrze 70+. Nie mniej jednak to i tak więcej jak chociażby przed tygodniem, kiedy to za owoce tego typu można było dostać co najwyżej 0,90 zł/kg. Za Idareda z chłodni zwykłej w dobrej kondycji też można wywalczyć nawet 1,00 zł/kg, choć częściej proponują za niego 0,90 – 0,95 zł/kg netto.

Sadownicy zadowoleni są z takiego obrotu sprawy. Cieszą się, że ceny jabłek znów pną się w górę. Pozostają jednak czujni, bo podobnie jak przed dwoma miesiącami, ich radość można być krótkotrwała i ceny znów zaczną spadać.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE