Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Jabłka przemysłowe – i po obniżce?

2019-10-11 15:42

Obniżka, obniżka i po obniżce. Tak najwyraźniej rozwinęła się sytuacja w skupie jabłek przemysłowych. Sytuacja, która zaczęła się na początku bieżącego tygodnia korektą cen w zakładach i w konsekwencji również w skupach.

Była to druga próba zbicia cen przemysłu w ostatnim miesiącu, ale tym razem o wiele mniej skuteczna. Dziś, w piątek 11 października ceny skupu w województwie mazowieckim były już z powrotem na poziomie 0,60 zł/kg. W ciągu tygodnia zaś nie spadły poniżej pułapu 0,55 zł/kg.

Przypomnijmy, że poprzednia korekta spowodowała zejście cen z pułapu średniego 0,58 zł/kg na 0,50 zł/kg, a okres spadku i potem powrotu cen na wyższy poziom trwał ponad dwa tygodnie. Tym razem cała sprawa najwyraźniej zamknie się w ciągu tygodnia.

Co ciekawe, dostarczający jabłko do zakładów informowali, że nagle, z dnia na dzień wydłużyły się kolejki przed rampami przetwórni. Ale twierdzili też, że nie wynikało to tylko z większej ilości dostarczanych jabłek (choć i to miało miejsce), ale też przez spowolnienie procedury. Sadownicy informowali nas też, że widzieli samochody z jabłkiem importowanym (litewskim).

To, co mogliśmy obserwować w mijającym tygodniu, zdaje się potwierdzać, że na razie nie ma szans na niższe ceny jabłka przemysłowego. Rynek najwyraźniej odrzucił tę opisaną próbę korekty. Za chwile zakończą się zbiory i wtedy podaż bieżąca przemysłu jeszcze spadnie. A popyt pozostaje wysoki, więc ceny powinny się ustabilizować.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE