Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jabłko deserowe ma „pod górkę”

2019-01-10 19:03

Cenom przemysłu daleko do rekordów z 2017 lub 2010, ale na pewno jest z nimi teraz lepiej niż w październiku czy listopadzie zeszłego roku. Co więcej nowy rok przyniósł zapowiedź ich dalszego umocnienia dzięki wzrostowi popytu na koncentrat. A ceny jabłek deserowych?

Tu sytuacja wygląda o wiele mniej korzystnie dla sadowników.  W zasadzie w tym segmencie handlu jabłkami mamy utrzymującą się stagnację. Jabłek na rynku jest za dużo w stosunku do bieżącego popytu i to mimo faktu, że w wielu sadach spora część plonu nie została w ogóle zebrana.

Za Idareda z chłodni (kal. 70+) można dostać obecnie 0,35 – 0,40 zł/kg. Inne czerwone odmiany (chłodnia, kaliber 70+) mają ceny na poziomie 0,40 – 0,60 zł/kg, zależnie od regionu kraju. Odmianę Alwa skupuje się po 0,70 1,10 zł/kg, Galę po 1,20 – 1,40 zł/kg, a Golden Delicious 0,80 – 1,40 zł/kg, zależnie czy to chłodnia czy KA (wszystkie ceny dotyczą kalibru 70+).

Byłoby pewnie jeszcze taniej, gdyby nie wspomniana poprawa w cenach przemysłu. Trudno, żeby jabłko deserowe było po 0,40 zł/kg, gdy suchy przemysł jest po 0,30 – 0,34 zł/kg. Ale różowo nie jest. Hurtowe ceny jabłek deserowych są obecnie na poziomie podobnym do tego z fatalnego sezonu 204/2015. Co ciekawe wtedy zbiory jabłek w Polsce były na poziomie 3,2 mln ton. Teraz GUS szacuje je na 4,0 mln ton, a więc przy teoretycznie wyższej podaży ceny nie spadły tak, jak mogłyby spaść.

Swoją rolę gra tu wspomniany czynnik niezebranych jabłek. Wydaje się jednak również, że od sezonu 2014/2015 polski rynek jabłek się zmienił i trochę lepiej sobie radzi niż bezpośrednio po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Gdyby substytucja rynku rosyjskiego była jeszcze lepsza, to kryzys związany z urodzajem nie byłby tak dotkliwy. Niestety, historia ostatnich lat pokazała, że o ekspansję jabłek na światowych rynkach nie jest łatwo.

Słowa kluczowe: jabłak, ceny jabłek, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE