Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Niczym zaklęte w skałę

2016-04-26 14:07

Mija kolejny miesiąc handlu jabłkami a ceny nawet nie drgną. Z jednej strony to dobrze, że pomimo tego całego zamieszania w eksporcie ceny nie spadły, z drugiej jednak ta wielomiesięczna stagnacja cenowa, przy zmieniających się tak naprawdę realiach podażowych jest naprawdę niezwykła, zwłaszcza, że podaż jabłek dobrych jakościowo zaczęła spadać.

A jak dziś wygląda sytuacja cenowa na rynku jabłek eksportowych? W przypadku jabłek odmiany Idared z kontroli w kalibrze 70+ można dostać od 0,70 do 0,80 zł za kilogram, choć są i nieliczne firmy, które płacą za naprawdę dobre jakościowo owoce do 0,85 zł/kg.

Jeśli chodzi o tzw. czerwoniaki ceny za jabłka z warunków kontrolowanej atmosfery w rozmiarze 70+ wahają się od 0,70 do nawet 0,90 zł za kilogram. Trzeba przy tym przyznać, że coraz mniej firm płaci najniższą kwotę, są za to eksporterzy „dorzucający” do ceny 5 groszy na kilogramie, i tak np. tam gdzie jeszcze niedawno obowiązywała cena 80 groszy za kilogram, dziś można dostać 85 groszy/kg. Wszystko jednak zależy od jakości oraz kondycji jabłek.

Jabłka w kalibrze 80+ czy nawet 85+ dochodzą cenowo nawet do 1,00 zł za kilogram. W przypadku drobnicy, za jabłka w kalibrze 65+ firmy eksportowe płacą od 55 do 65 groszy za kilogram, a za jabłka 60+ lub w kalibrze 60-70 ceny zaczynają się już od 50 groszy za kilogram.

 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE