Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Nie będzie tak źle?

2016-11-10 12:06

Wygląda na to, że sytuacja na rynku jabłek eksportowych zaczyna się zmieniać. Okazuje się, że owoców nie ma wcale tak dużo jak jeszcze niedawno szacowali specjaliści i aby kupić ładny owoc będzie trzeba się „napracować”. Sadownicy natomiast widząc sytuację w sadach - niższe niż szacowano zbiory, spore straty ilościowe jabłek deserowych spowodowane gradobiciami, nie spieszą się z decyzją o sprzedaży.

Jak widać ich zachowanie przynosi efekty ponieważ ceny jabłek powoli (bardzo powoli) zaczęły piąć się w górę. W chwili obecnej ceny „czerwoniaków” w kalibrze 70+ oscylują w granicach 60 - 70 groszy za kilogram (coraz mniej firm „wygłupia się”, jak to określają sadownicy, z ceną 50 groszy za kilogram), przy czym coraz łatwiej o tą cenę najwyższą - 70 groszy/kg, natomiast drobniejsze owoce w kalibrze 65+ skupowane są w cenie od 40 do nawet 50 groszy za kilogram.

Sadownicy uważają, że to dopiero początek podwyżek i choć nie będzie tak dobrze jak w latach poprzednich, ceny dojdą do tak upragnionego poziomu 1,00 zł za kilogram (za „czerwoniaki” w kalibrze 70+), bo jak mówią, jabłka w tym roku są bardzo ładne, ale nie ma ich aż tak dużo. Odmienną prognozę producenci przewidują jedynie dla Idareda, który przez dłuższy czas trwania sezonu 2016/2017 będzie odmianą „niepożądaną” na rynku a tym samym dużo tańszą od zwykłych „czerwoniaków”, pod koniec jednak sezonu stanie się numerem jeden firm eksportowych i dopiero wtedy jego wartość wzrośnie.

Jak jednak wiadomo, rynek jabłek eksportowych jest nieprzewidywalny, a prognozowanie czegokolwiek jest niczym wróżenie z fusów.

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE