Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Sadownicy nie chcą oddawać jabłek do sortowania?

2013-12-30 20:15

Coraz więcej firm eksportowych inwestuje we własne sortownie i kupuje owoce w skrzyniopaletach. W grupach producenckich jest to działanie stosowane już od lat i członkowie grup chcąc nie chcąc mają swój towar przegotowywany przez grupę.

Sadownicy indywidualni podchodzą jednak do tej metody sprzedaży z dużym dystansem. Niektórzy mówią wręcz głośno i wyraźnie, że wolą sortować jabłka sami, bo nie wierzą w „uczciwość” firm sortujących ich owoce.

W zeszłym sezonie oddałem Idareda w skrzyniach. Sporo z tego podobno było po za klasą i poszło na przemysł. Wydawało mi się, że towar dałem ładny, ale po oddaniu skrzyń nie miałem już żadnego wpływu na to jak są jabłka sortowane i które gdzie trafiają. Dostałem wyliczenia na kartce, przy czym tylko 70 proc. oddanego surowca potraktowano jako towar eksportowy – mówi sadownik z okolic Grójca. Jabłka były z kontroli, czyste, nieźle wybarwione i nie bardzo rozumiem skąd tak duży procent odpadów. W tym roku nie popełnię tego błędu i planuję szykować jabłka sam – dodaje sadownik.

Sadownicy boją się oddawać jabłka na sortowanie do firm. Uważają, że nie mają żadnego wpływu na to co się dzieje z ich towarem i jak zostanie podzielony. W dodatku firmy za sortowanie odejmują 5 – 10 groszy od kilograma, co finalnie razem ze sporym odsetkiem owoców pozaklasowych powoduje, że im się to po prostu nie opłaca.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE